|
|
|
|
|
Results from mdtimingllc.com
M & D Timing - Contractor License 5/15/2015 - 6:13 PM
2015 WCAC Track and Field Championships - 5/15/2015 to 5/16/2015
Our Lady of Good Counsel High School
Event 8 Girls 100 Meter Dash
=========================================================================
Meet Record: R 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -2.8
1 Simmons, Jacqueline 10 Elizabeth Se 12.50 12.72q
2 Marshall, Taylor 10 Bishop McNam 12.74 13.25q
3 Palacio, Temple 10 St. John's C 13.19 13.59 13.581
4 O'Hara, Ashley 12 Paul VI Catholic 13.23 13.91
5 Joseph, Francesca 11 Academy of t 14.25 13.96
6 Hughes, Philomena 11 Bishop Ireton 14.12 14.24
7 Vipavetz, Lexi 12 Our Lady of 15.35
Heat 2 Preliminaries Wind: -2.5
1 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 12.45 12.70q
2 Edwards, Camryn 10 St. John's C 13.19 12.93q
3 Blount, Tyler 11 Bishop McNam 12.90 13.26q 13.252
4 Maye, Kemi 11 Archbishop C 13.25 13.27
5 Dade, Sheridan 12 Bishop O'Connell 14.26 13.74
6 Brown, Mccall 10 Our Lady of 13.99 13.97
7 Jones, Shelly 10 St. Mary's R 14.83 14.62
Heat 3 Preliminaries Wind: -1.0
1 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 12.42 12.59q
2 Green, Alise 11 Academy of t 13.29 13.26q 13.258
3 McNary, Marie 11 Paul VI Catholic 12.96 13.41
4 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 13.13 13.59 13.587
5 Davis, Serena 9 Bishop O'Connell 13.79 13.94
6 Carlos, Kutina 9 St. Mary's R 14.31 14.23
7 Thanh, Genevieve 10 Bishop Ireton 14.65 14.42
Heat 4 Preliminaries Wind: -1.5
1 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 12.27 12.38q
2 Grimes, Shalvit 8 St. John's C 12.99 13.30
3 Goulding, Grace 12 Academy of t 13.32 13.81
4 Frazier, Tiana 12 St. Mary's R 14.34 14.25 14.241
5 Jackson, Ila 11 Archbishop C 13.12 14.25 14.244
6 Newsome, Danielle 9 Bishop Ireton 14.52 14.78
=================================================================================
Meet Record: R 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 12.27 12.38q -1.5 4
2 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 12.42 12.59q -1.0 3
3 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 12.45 12.70q -2.5 2
4 Simmons, Jacqueline 10 Elizabeth Se 12.50 12.72q -2.8 1
5 Edwards, Camryn 10 St. John's C 13.19 12.93q -2.5 2
6 Marshall, Taylor 10 Bishop McNam 12.74 13.25q -2.8 1
7 Blount, Tyler 11 Bishop McNam 12.90 13.26q -2.5 2 13.252
8 Green, Alise 11 Academy of t 13.29 13.26q -1.0 3 13.258
9 Maye, Kemi 11 Archbishop C 13.25 13.27 -2.5 2
10 Grimes, Shalvit 8 St. John's C 12.99 13.30 -1.5 4
11 McNary, Marie 11 Paul VI Catholic 12.96 13.41 -1.0 3
12 Palacio, Temple 10 St. John's C 13.19 13.59 -2.8 1 13.581
13 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 13.13 13.59 -1.0 3 13.587
14 Dade, Sheridan 12 Bishop O'Connell 14.26 13.74 -2.5 2
15 Goulding, Grace 12 Academy of t 13.32 13.81 -1.5 4
16 O'Hara, Ashley 12 Paul VI Catholic 13.23 13.91 -2.8 1
17 Davis, Serena 9 Bishop O'Connell 13.79 13.94 -1.0 3
18 Joseph, Francesca 11 Academy of t 14.25 13.96 -2.8 1
19 Brown, Mccall 10 Our Lady of 13.99 13.97 -2.5 2
20 Carlos, Kutina 9 St. Mary's R 14.31 14.23 -1.0 3
21 Hughes, Philomena 11 Bishop Ireton 14.12 14.24 -2.8 1
22 Frazier, Tiana 12 St. Mary's R 14.34 14.25 -1.5 4 14.241
23 Jackson, Ila 11 Archbishop C 13.12 14.25 -1.5 4 14.244
24 Thanh, Genevieve 10 Bishop Ireton 14.65 14.42 -1.0 3
25 Jones, Shelly 10 St. Mary's R 14.83 14.62 -2.5 2
26 Newsome, Danielle 9 Bishop Ireton 14.52 14.78 -1.5 4
27 Vipavetz, Lexi 12 Our Lady of 15.35 -2.8 1
Event 25 Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
Meet Record: R 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 12.18 5/17/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Minor, Sydnee 11 McNamara 12.59 12.33 -1.8 10
2 Simmons, Jacqueline 10 Seton 12.72 12.63 -1.8 8
3 Johnson, Gabriella 10 Seton 12.70 12.65 -1.8 6
4 Marshall, Taylor 10 McNamara 13.25 12.86 -1.8 5
5 Edwards, Camryn 10 St. John's 12.93 12.91 -1.8 4
6 Green, Alise 11 Holy Cross 13.26 13.06 -1.8 3
7 Blount, Tyler 11 McNamara 13.26 13.16 -1.8 2
Event 12 Girls 200 Meter Dash
=========================================================================
Meet Record: R 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -1.8
1 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 25.69 25.45q
2 Fowler, Lena 12 Our Lady of 26.37 26.64
3 Morris, Jailyn 10 St. John's C 27.12 27.05
4 Henson-vendrell, Anton 9 Paul VI Catholic 27.51 28.09
5 Joseph, Francesca 11 Academy of t 28.81 28.41
6 Hughes, Philomena 11 Bishop Ireton 30.70 29.36
7 Jackson, Ila 11 Archbishop C 30.09 29.39
8 Vipavetz, Lexi 12 Our Lady of 30.66
Heat 2 Preliminaries Wind: -0.5
1 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 25.71 25.70q
2 Bowie, Sydney 9 Bishop McNam 26.25 26.55q
3 Grimes, Shalvit 8 St. John's C 27.42 26.58q
4 McNary, Marie 11 Paul VI Catholic 27.16 27.90
5 Steptoe, Brianna 12 Archbishop C 29.48 29.26
6 Frazier, Tiana 12 St. Mary's R 29.05 29.46
7 Jones, Shelly 10 St. Mary's R 31.67 30.30
8 Pozo-Olano, Catherine 10 Paul VI Catholic 30.89 30.50
Heat 3 Preliminaries Wind: -1.3
1 Fowlkes, Leah 11 Bishop McNam 26.40 25.39q
2 Savoy, Chynna 11 Elizabeth Se 25.41 25.88q
3 Green, Alise 11 Academy of t 27.58 27.20
4 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 26.96 27.79
5 Murphy, Eileen 11 Academy of t 28.54 29.19
6 Gordon, Victoria 10 Bishop O'Connell 30.10 29.90
7 Thanh, Genevieve 10 Bishop Ireton 30.33 30.04
Heat 4 Preliminaries Wind: -1.8
1 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 24.53 25.07q
2 Ebb, Kasey 9 St. John's C 26.73 26.59q
3 Maye, Kemi 11 Archbishop C 26.41 26.71
4 Reed, Milan 9 Our Lady of 27.96 27.57
5 Dade, Sheridan 12 Bishop O'Connell 28.47 28.64
6 Carlos, Kutina 9 St. Mary's R 30.30 29.79
7 Lazar, Mikayla 9 Bishop Ireton 30.18 30.65
=================================================================================
Meet Record: R 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 24.53 25.07q -1.8 4
2 Fowlkes, Leah 11 Bishop McNam 26.40 25.39q -1.3 3
3 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 25.69 25.45q -1.8 1
4 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 25.71 25.70q -0.5 2
5 Savoy, Chynna 11 Elizabeth Se 25.41 25.88q -1.3 3
6 Bowie, Sydney 9 Bishop McNam 26.25 26.55q -0.5 2
7 Grimes, Shalvit 8 St. John's C 27.42 26.58q -0.5 2
8 Ebb, Kasey 9 St. John's C 26.73 26.59q -1.8 4
9 Fowler, Lena 12 Our Lady of 26.37 26.64 -1.8 1
10 Maye, Kemi 11 Archbishop C 26.41 26.71 -1.8 4
11 Morris, Jailyn 10 St. John's C 27.12 27.05 -1.8 1
12 Green, Alise 11 Academy of t 27.58 27.20 -1.3 3
13 Reed, Milan 9 Our Lady of 27.96 27.57 -1.8 4
14 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 26.96 27.79 -1.3 3
15 McNary, Marie 11 Paul VI Catholic 27.16 27.90 -0.5 2
16 Henson-vendrell, Anton 9 Paul VI Catholic 27.51 28.09 -1.8 1
17 Joseph, Francesca 11 Academy of t 28.81 28.41 -1.8 1
18 Dade, Sheridan 12 Bishop O'Connell 28.47 28.64 -1.8 4
19 Murphy, Eileen 11 Academy of t 28.54 29.19 -1.3 3
20 Steptoe, Brianna 12 Archbishop C 29.48 29.26 -0.5 2
21 Hughes, Philomena 11 Bishop Ireton 30.70 29.36 -1.8 1
22 Jackson, Ila 11 Archbishop C 30.09 29.39 -1.8 1
23 Frazier, Tiana 12 St. Mary's R 29.05 29.46 -0.5 2
24 Carlos, Kutina 9 St. Mary's R 30.30 29.79 -1.8 4
25 Gordon, Victoria 10 Bishop O'Connell 30.10 29.90 -1.3 3
26 Thanh, Genevieve 10 Bishop Ireton 30.33 30.04 -1.3 3
27 Jones, Shelly 10 St. Mary's R 31.67 30.30 -0.5 2
28 Pozo-Olano, Catherine 10 Paul VI Catholic 30.89 30.50 -0.5 2
29 Lazar, Mikayla 9 Bishop Ireton 30.18 30.65 -1.8 4
30 Vipavetz, Lexi 12 Our Lady of 30.66 -1.8 1
Event 33 Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
Meet Record: R 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
2014 Winner: 24.87 5/16/2014 Lauren Morgan, Elizabeth Se
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Morgan, Lauren 10 Seton 25.07 24.96 -0.1 10
2 Fowlkes, Leah 11 McNamara 25.39 25.11 -0.1 8
3 Minor, Sydnee 11 McNamara 25.45 25.18 -0.1 6
4 Johnson, Gabriella 10 Seton 25.70 25.57 -0.1 5
5 Savoy, Chynna 11 Seton 25.88 25.61 -0.1 4
6 Ebb, Kasey 9 St. John's 26.59 26.36 -0.1 3
7 Bowie, Sydney 9 McNamara 26.55 26.85 -0.1 2
8 Grimes, Shalvit 8 St. John's 26.58 26.93 -0.1 1
Event 29 Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Meet Record: R 57.28 2007 Monica Mason, McNamara
2014 Winner: 58.00 5/17/2014 Ricca Graham, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Steptoe, Brianna 12 Carroll 1:05.81
2 Frazier, Tiana 12 Ryken 1:10.01 1:09.11
3 Jerome, Rebecca 11 Ryken 1:12.32 1:10.69
Section 2
1 Rogers, Theresa 10 Holy Cross 1:05.45 1:03.22
2 Hulede, Mary 10 Good Counsel 1:06.04 1:04.51
3 Moore, Emily 11 Holy Cross 1:08.36 1:04.68
4 Jackson, Amber 12 Holy Cross 1:07.00 1:05.49
5 Sullivan, Caroline 9 Bishop O'Connell 1:08.16 1:06.01
6 Kaniecki, Elizabeth 11 Good Counsel 1:06.14 1:06.22
7 Newsome, Danielle 9 Bishop Ireton 1:09.62 1:09.34 1:09.332
8 Mann, Alyssa 10 Paul VI Catholic 1:09.24 1:09.34 1:09.335
Section 3
1 Fowler, Lena 12 Good Counsel 59.77 58.88 3
2 Minor, Sydnee 11 McNamara 1:00.15 59.39 1
3 Williams, Aliya 9 St. John's 1:02.53 1:00.22
4 Forster, Ashley 10 Paul VI Catholic 1:01.30 1:00.39
5 Lawrence, Hannah 12 Ryken 1:01.11 1:01.01
6 Cunniff, Capri 12 Paul VI Catholic 1:01.60 1:03.89
7 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 1:05.12 1:05.01
8 Colbert, Laura 12 Carroll 1:04.06 1:05.45
Section 4
1 Crawford, Nina 11 Seton 57.35 56.87R 10
2 Johnson, T'Reyah 11 Seton 58.08 56.89R 8
3 Ebb, Kasey 9 St. John's 58.90 57.34 6
4 James, Alexis 11 Seton 57.88 57.35 5
5 Fowlkes, Leah 11 McNamara 57.27 57.44 4
6 Baltimore, Isabell 10 Bishop O'Connell 58.40 59.23 2
7 Sabbakhan, Sahna 11 St. John's 59.23 59.89
8 Dantzler, Jasmine 9 McNamara 59.56 1:01.98
===================================================================================
Meet Record: R 57.28 2007 Monica Mason, McNamara
2014 Winner: 58.00 5/17/2014 Ricca Graham, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Crawford, Nina 11 Seton 57.35 56.87R 4 10
2 Johnson, T'Reyah 11 Seton 58.08 56.89R 4 8
3 Ebb, Kasey 9 St. John's 58.90 57.34 4 6
4 James, Alexis 11 Seton 57.88 57.35 4 5
5 Fowlkes, Leah 11 McNamara 57.27 57.44 4 4
6 Fowler, Lena 12 Good Counsel 59.77 58.88 3 3
7 Baltimore, Isabell 10 Bishop O'Connell 58.40 59.23 4 2
8 Minor, Sydnee 11 McNamara 1:00.15 59.39 3 1
9 Sabbakhan, Sahna 11 St. John's 59.23 59.89 4
10 Williams, Aliya 9 St. John's 1:02.53 1:00.22 3
11 Forster, Ashley 10 Paul VI Catholic 1:01.30 1:00.39 3
12 Lawrence, Hannah 12 Ryken 1:01.11 1:01.01 3
13 Dantzler, Jasmine 9 McNamara 59.56 1:01.98 4
14 Rogers, Theresa 10 Holy Cross 1:05.45 1:03.22 2
15 Cunniff, Capri 12 Paul VI Catholic 1:01.60 1:03.89 3
16 Hulede, Mary 10 Good Counsel 1:06.04 1:04.51 2
17 Moore, Emily 11 Holy Cross 1:08.36 1:04.68 2
18 Plummer, Cheyenne 11 Bishop O'Connell 1:05.12 1:05.01 3
19 Colbert, Laura 12 Carroll 1:04.06 1:05.45 3
20 Jackson, Amber 12 Holy Cross 1:07.00 1:05.49 2
21 Steptoe, Brianna 12 Carroll 1:05.81 1
22 Sullivan, Caroline 9 Bishop O'Connell 1:08.16 1:06.01 2
23 Kaniecki, Elizabeth 11 Good Counsel 1:06.14 1:06.22 2
24 Frazier, Tiana 12 Ryken 1:10.01 1:09.11 1
25 Newsome, Danielle 9 Bishop Ireton 1:09.62 1:09.34 2 1:09.332
26 Mann, Alyssa 10 Paul VI Catholic 1:09.24 1:09.34 2 1:09.335
27 Jerome, Rebecca 11 Ryken 1:12.32 1:10.69 1
Event 35 Girls 800 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 2:14.28 2007 Jennifer Chichester, Carroll
2014 Winner: 2:21.06 5/17/2014 Rachel Pocratsky, Our Lady Of
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Howard, Ryley 9 Bishop O'Connell 2:40.38 2:33.53
2 Toner, Clare 11 Holy Cross 2:38.00 2:38.78
3 Jordan, Tenia 11 McNamara 2:46.90 2:39.11
4 Colbert, Laura 12 Carroll 2:49.38 2:48.63
5 LeGrande, Catherine 10 Bishop Ireton 2:45.00 2:50.25
6 Chubb, Eloisa 9 Ryken 2:56.30 2:52.10
7 Walsh, Eileen 12 Ryken 3:00.21 2:56.19
8 Hagens, Kennedy 11 St. John's 3:08.95
9 Kane, Autumn 10 Paul VI Catholic 2:58.42 3:12.30
Section 2
1 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 2:32.70 2:30.21 2
2 Barnes, Mia 11 McNamara 2:30.72 2:30.66 1
3 Williams, Sydney 11 Seton 2:29.54 2:30.72
4 Peterson, Michaela 10 Holy Cross 2:33.00 2:31.98
5 Caruth, Chalys 10 Seton 2:34.14 2:36.71
6 Framstad, Catherine 12 Paul VI Catholic 2:37.24 2:44.00
-- Baltimore, Gabriella 11 Bishop O'Connell 2:31.54 DQ Left the track
Section 3
1 Pocratsky, Rachel 12 Good Counsel 2:13.42 2:14.78 10
2 Baltimore, Isabell 10 Bishop O'Connell 2:22.38 2:21.33 8
3 Pocratsky, Erin 10 Good Counsel 2:26.14 2:21.51 6
4 Rogers, Theresa 10 Holy Cross 2:28.18 2:21.88 5
5 Crilly, Megan 10 Good Counsel 2:27.22 2:25.22 4
6 Johnson, Vanessa 12 Seton 2:23.98 2:27.66 3
7 Wilcox, Isabelle 11 Bishop Ireton 2:28.25 2:31.59
8 Bowie, Samantha 12 McNamara 2:29.00 2:35.99
===================================================================================
Meet Record: R 2:14.28 2007 Jennifer Chichester, Carroll
2014 Winner: 2:21.06 5/17/2014 Rachel Pocratsky, Our Lady Of
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Pocratsky, Rachel 12 Good Counsel 2:13.42 2:14.78 3 10
2 Baltimore, Isabell 10 Bishop O'Connell 2:22.38 2:21.33 3 8
3 Pocratsky, Erin 10 Good Counsel 2:26.14 2:21.51 3 6
4 Rogers, Theresa 10 Holy Cross 2:28.18 2:21.88 3 5
5 Crilly, Megan 10 Good Counsel 2:27.22 2:25.22 3 4
6 Johnson, Vanessa 12 Seton 2:23.98 2:27.66 3 3
7 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 2:32.70 2:30.21 2 2
8 Barnes, Mia 11 McNamara 2:30.72 2:30.66 2 1
9 Williams, Sydney 11 Seton 2:29.54 2:30.72 2
10 Wilcox, Isabelle 11 Bishop Ireton 2:28.25 2:31.59 3
11 Peterson, Michaela 10 Holy Cross 2:33.00 2:31.98 2
12 Howard, Ryley 9 Bishop O'Connell 2:40.38 2:33.53 1
13 Bowie, Samantha 12 McNamara 2:29.00 2:35.99 3
14 Caruth, Chalys 10 Seton 2:34.14 2:36.71 2
15 Toner, Clare 11 Holy Cross 2:38.00 2:38.78 1
16 Jordan, Tenia 11 McNamara 2:46.90 2:39.11 1
17 Framstad, Catherine 12 Paul VI Catholic 2:37.24 2:44.00 2
18 Colbert, Laura 12 Carroll 2:49.38 2:48.63 1
19 LeGrande, Catherine 10 Bishop Ireton 2:45.00 2:50.25 1
20 Chubb, Eloisa 9 Ryken 2:56.30 2:52.10 1
21 Walsh, Eileen 12 Ryken 3:00.21 2:56.19 1
22 Hagens, Kennedy 11 St. John's 3:08.95 1
23 Kane, Autumn 10 Paul VI Catholic 2:58.42 3:12.30 1
-- Baltimore, Gabriella 11 Bishop O'Connell 2:31.54 DQ 2 Left the track
Event 27 Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 5:09.00 2007 Jennifer Chichester, Carroll
2014 Winner: 5:25.06 5/17/2014 Samantha Bowie, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Kaniecki, Elizabeth 11 Good Counsel 5:50.60 5:50.86
2 Toner, Clare 11 Holy Cross 5:50.00 5:51.36
3 Gardner, Rebecca 12 Holy Cross 5:49.30 5:52.74
4 Shawkey, Carrie 12 Bishop O'Connell 6:16.27 5:56.95
5 Ye, Alexandra 12 Ryken 5:59.28 6:00.41
6 Pulliam, Grace 9 Bishop O'Connell 6:13.99 6:01.19
Section 2
1 Pocratsky, Rachel 12 Good Counsel 5:22.49 5:17.94 10
2 Wendt, Claudia 9 Good Counsel 5:19.99 5:21.75 8
3 Peterson, Michaela 10 Holy Cross 5:30.55 5:24.66 6
4 Wilcox, Isabelle 11 Bishop Ireton 5:27.00 5:31.67 5
5 Carroll, Emily 11 St. John's 5:32.30 5:32.60 4
6 Baltimore, Gabriella 11 Bishop O'Connell 5:39.77 5:37.85 3
7 Framstad, Catherine 12 Paul VI Catholic 5:47.86 5:42.91 2
8 Bowie, Samantha 12 McNamara 5:25.06 5:45.85 1
9 Mueller, Laura 11 Bishop Ireton 5:40.00 6:03.64
===================================================================================
Meet Record: R 5:09.00 2007 Jennifer Chichester, Carroll
2014 Winner: 5:25.06 5/17/2014 Samantha Bowie, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Pocratsky, Rachel 12 Good Counsel 5:22.49 5:17.94 2 10
2 Wendt, Claudia 9 Good Counsel 5:19.99 5:21.75 2 8
3 Peterson, Michaela 10 Holy Cross 5:30.55 5:24.66 2 6
4 Wilcox, Isabelle 11 Bishop Ireton 5:27.00 5:31.67 2 5
5 Carroll, Emily 11 St. John's 5:32.30 5:32.60 2 4
6 Baltimore, Gabriella 11 Bishop O'Connell 5:39.77 5:37.85 2 3
7 Framstad, Catherine 12 Paul VI Catholic 5:47.86 5:42.91 2 2
8 Bowie, Samantha 12 McNamara 5:25.06 5:45.85 2 1
9 Kaniecki, Elizabeth 11 Good Counsel 5:50.60 5:50.86 1
10 Toner, Clare 11 Holy Cross 5:50.00 5:51.36 1
11 Gardner, Rebecca 12 Holy Cross 5:49.30 5:52.74 1
12 Shawkey, Carrie 12 Bishop O'Connell 6:16.27 5:56.95 1
13 Ye, Alexandra 12 Ryken 5:59.28 6:00.41 1
14 Pulliam, Grace 9 Bishop O'Connell 6:13.99 6:01.19 1
15 Mueller, Laura 11 Bishop Ireton 5:40.00 6:03.64 2
Event 14 Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 11:21.93 2007 Jennifer Chichester, Carroll
2014 Winner: 11:49.40 5/16/2014 Cassidy Burke, Our Lady Of
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Wendt, Claudia 9 Our Lady of 11:40.74 11:33.50 10
2 Peterson, Michaela 10 Academy of t 11:51.35 11:42.26 8
3 Carroll, Emily 11 St. John's C 11:55.81 11:45.62 6
4 Gardner, Rebecca 12 Academy of t 13:03.38 12:45.87 5
5 Ralston, Maggie 9 Our Lady of 12:52.20 12:53.85 4
6 Mueller, Laura 11 Bishop Ireton 12:28.54 12:57.60 3
7 May, Emily 9 Academy of t 14:20.00 13:04.73 2
8 Kachemov, Ruth 12 Our Lady of 13:26.64 13:20.50 1
9 Henson-vendrell, Raphe 9 Paul VI Catholic 14:02.98 13:28.13
10 Blanton, Alexis 10 Bishop O'Connell 13:44.32
11 Davis, Faith 9 St. Mary's R 14:59.32 14:56.43
12 Moore, Gabrielle 11 St. Mary's R 14:22.92 15:08.80
Event 10 Girls 100 Meter Hurdles
=========================================================================
Meet Record: R 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
2014 Winner: 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -1.7
1 Grimes, Taylor 9 Bishop McNam 15.30 16.35q
2 Jones, Imani 10 Our Lady of 19.17 19.02q
3 Hayes, Zoe 10 Bishop McNam 18.26 19.16
4 Blessing, Shannon 10 Our Lady of 19.17 19.92
Heat 2 Preliminaries Wind: -3.6
1 Harrison, Imani 9 Bishop McNam 16.84 17.79q
2 Parker, Elizabeth 10 Academy of t 16.75 18.77q 18.764
3 Wilkinson, Nyah 12 St. John's C 18.77q 18.766
4 Hagins, Taylor 12 Academy of t 18.79 19.07q
5 Foxworth, Maya 11 Elizabeth Se 18.76 19.44
6 Matula, Mary 10 Bishop O'Connell 19.25 22.53
Heat 3 Preliminaries Wind: -1.2
1 Hackney, Christin 10 Our Lady of 16.21 16.56q
2 Johnson, Vanessa 12 Elizabeth Se 17.74 17.93q
3 Lindsay, Elise 9 Elizabeth Se 19.18 19.13
4 Cassidy, Isabelle 10 Academy of t 20.79 20.86
=================================================================================
Meet Record: R 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
2014 Winner: 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Grimes, Taylor 9 Bishop McNam 15.30 16.35q -1.7 1
2 Hackney, Christin 10 Our Lady of 16.21 16.56q -1.2 3
3 Harrison, Imani 9 Bishop McNam 16.84 17.79q -3.6 2
4 Johnson, Vanessa 12 Elizabeth Se 17.74 17.93q -1.2 3
5 Parker, Elizabeth 10 Academy of t 16.75 18.77q -3.6 2 18.764
6 Wilkinson, Nyah 12 St. John's C 18.77q -3.6 2 18.766
7 Jones, Imani 10 Our Lady of 19.17 19.02q -1.7 1
8 Hagins, Taylor 12 Academy of t 18.79 19.07q -3.6 2
9 Lindsay, Elise 9 Elizabeth Se 19.18 19.13 -1.2 3
10 Hayes, Zoe 10 Bishop McNam 18.26 19.16 -1.7 1
11 Foxworth, Maya 11 Elizabeth Se 18.76 19.44 -3.6 2
12 Blessing, Shannon 10 Our Lady of 19.17 19.92 -1.7 1
13 Cassidy, Isabelle 10 Academy of t 20.79 20.86 -1.2 3
14 Matula, Mary 10 Bishop O'Connell 19.25 22.53 -3.6 2
Event 23 Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Meet Record: R 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
2014 Winner: 14.51 5/16/2014 Deja Bell, Bishop McNam
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Grimes, Taylor 9 McNamara 16.35 15.81 1.2 10
2 Hackney, Christin 10 Good Counsel 16.56 16.34 1.2 8
3 Harrison, Imani 9 McNamara 17.79 16.63 1.2 6
4 Parker, Elizabeth 10 Holy Cross 18.77 16.65 1.2 5
5 Johnson, Vanessa 12 Seton 17.93 16.91 1.2 4
6 Wilkinson, Nyah 12 St. John's 18.77 18.58 1.2 3
7 Hagins, Taylor 12 Holy Cross 19.07 18.62 1.2 2
8 Jones, Imani 10 Good Counsel 19.02 18.67 1.2 1
Event 31 Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Meet Record: R 44.19 5/18/2013 Taylor Tucker, Elizabeth Se
2014 Winner: 46.51 5/17/2014 Deja Bell, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Hagens, Kennedy 11 St. John's 56.04 52.88
2 Jones, Imani 10 Good Counsel 54.20 53.05
3 Cassidy, Isabelle 10 Holy Cross 55.43 57.03
4 Ugwu, Moraya 10 Holy Cross 1:03.28 59.45
Section 2
1 Teague, Arianna 12 Seton 51.65 48.73 4
2 Dottin, Siyana 11 Seton 51.92 52.07
3 Parker, Elizabeth 10 Holy Cross 50.82 53.90
4 Matula, Mary 10 Bishop O'Connell 53.19 54.17
5 Blessing, Shannon 10 Good Counsel 53.90 58.29
-- Taylor, Nia 10 St. John's 50.69 FS
Section 3
1 Maye, Kemi 11 Carroll 46.04 46.06 10
2 Grimes, Taylor 9 McNamara 47.39 47.23 8
3 Johnson, Malana 10 Seton 47.65 47.88 6
4 Bowie, Sydney 9 McNamara 48.65 48.05 5
5 Hackney, Christin 10 Good Counsel 49.93 49.06 3
6 Moore, Aneisha 9 St. John's 49.87 49.38 2
7 Harrison, Imani 9 McNamara 49.35 50.10 1
===================================================================================
Meet Record: R 44.19 5/18/2013 Taylor Tucker, Elizabeth Se
2014 Winner: 46.51 5/17/2014 Deja Bell, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Maye, Kemi 11 Carroll 46.04 46.06 3 10
2 Grimes, Taylor 9 McNamara 47.39 47.23 3 8
3 Johnson, Malana 10 Seton 47.65 47.88 3 6
4 Bowie, Sydney 9 McNamara 48.65 48.05 3 5
5 Teague, Arianna 12 Seton 51.65 48.73 2 4
6 Hackney, Christin 10 Good Counsel 49.93 49.06 3 3
7 Moore, Aneisha 9 St. John's 49.87 49.38 3 2
8 Harrison, Imani 9 McNamara 49.35 50.10 3 1
9 Dottin, Siyana 11 Seton 51.92 52.07 2
10 Hagens, Kennedy 11 St. John's 56.04 52.88 1
11 Jones, Imani 10 Good Counsel 54.20 53.05 1
12 Parker, Elizabeth 10 Holy Cross 50.82 53.90 2
13 Matula, Mary 10 Bishop O'Connell 53.19 54.17 2
14 Cassidy, Isabelle 10 Holy Cross 55.43 57.03 1
15 Blessing, Shannon 10 Good Counsel 53.90 58.29 2
16 Ugwu, Moraya 10 Holy Cross 1:03.28 59.45 1
-- Taylor, Nia 10 St. John's 50.69 FS 2
Event 37 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 48.09 5/18/2013 Bishop McNamara, Bishop McNam
A McNeil, C Butler, J Hill, J Gay
2014 Winner: 49.80 5/17/2014 St. John's College, St. John's C
T Palacio, C Baxter, T Camp, J Morris
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Elizabeth Seton High School 47.36 48.99 10
1) Rochester, Danielle 9 2) Little, Kayla 9
3) Perry, Lauren 11 4) Robinson, Jasmine 12
2 Bishop O'Connell 51.66 50.30 8
1) Plummer, Cheyenne 11 2) Davis, Serena 9
3) Sullivan, Caroline 9 4) Baltimore, Isabell 10
3 Bishop McNamara High School 51.51 50.47 6
1) Marshall, Taylor 10 2) Blount, Tyler 11
3) Wingfield, Lexie 10 4) Bowie, Sydney 9
4 St. John's College High School 51.32 50.54 5
1) Jefferson, Camille 8 2) Morris, Jailyn 10
3) Palacio, Temple 10 4) Edwards, Camryn 10
5 Paul VI Catholic 51.01 50.95 4
1) Henson-vendrell, Anton 9 2) McNary, Marie 11
3) Kijewski, Jordan 12 4) O'Hara, Ashley 12
6 Academy of the Holy Cross 54.23 52.46 3
1) Goulding, Grace 12 2) Hagins, Taylor 12
3) Green, Alise 11 4) Murphy, Eileen 11
7 Our Lady of Good Counsel 52.69 52.56 2
1) Brown, Mccall 10 2) Clark, Paris 11
3) Reed, Milan 9 4) Enbosi, Nicole 12
8 Bishop Ireton 55.49 54.63 1
1) Thanh, Genevieve 10 2) Newsome, Danielle 9
3) Lazar, Mikayla 9 4) Hughes, Philomena 11
Event 16 Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 1:40.76 5/16/2014 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
L Morgan, J Robinson, T Johnson, R Graham
2014 Winner: 1:40.76 5/16/2014 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
L Morgan, J Robinson, T Johnson, R Graham
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Our Lady of Good Counsel 1:56.69 1:50.27 4
1) Hackney, Christin 10 2) Reed, Milan 9
3) Clark, Paris 11 4) Fowler, Lena 12
2 Bishop O'Connell 1:58.79 1:54.68 2
1) Gordon, Victoria 10 2) Plummer, Cheyenne 11
3) Davis, Serena 9 4) Dade, Sheridan 12
3 Bishop Ireton 2:00.49 1:59.19 1
1) Newsome, Danielle 9 2) Wood, Connor 10
3) Hughes, Philomena 11 4) Lazar, Mikayla 9
-- Archbishop Carroll High School DQ exchange violation
1) Maye, Kemi 11 2) Colbert, Laura 12
3) Jackson, Ila 11 4) Steptoe, Brianna 12
Section 2
1 Elizabeth Seton High School 1:46.00 1:40.90 10
1) Johnson, T'Reyah 11 2) Simmons, Jacqueline 10
3) Savoy, Chynna 11 4) Robinson, Jasmine 12
2 Bishop McNamara High School 1:49.58 1:45.87 8
1) Fowlkes, Leah 11 2) Blount, Tyler 11
3) Wingfield, Lexie 10 4) Bowie, Samantha 12
3 St. John's College High School 1:45.58 1:46.08 6
1) Moore, Aneisha 9 2) Morris, Jailyn 10
3) 347graves, Jasmine 12 4) Edwards, Camryn 10
4 Paul VI Catholic 1:48.75 1:48.64 5
1) McNary, Marie 11 2) Henson-vendrell, Anton 9
3) Forster, Ashley 10 4) Cunniff, Capri 12
5 Academy of the Holy Cross 1:54.20 1:52.82 3
1) Green, Alise 11 2) Joseph, Francesca 11
3) Parker, Elizabeth 10 4) Murphy, Eileen 11
===================================================================================
Meet Record: R 1:40.76 5/16/2014 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
L Morgan, J Robinson, T Johnson, R Graham
2014 Winner: 1:40.76 5/16/2014 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
L Morgan, J Robinson, T Johnson, R Graham
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Elizabeth Seton High School 1:46.00 1:40.90 2 10
1) Johnson, T'Reyah 11 2) Simmons, Jacqueline 10
3) Savoy, Chynna 11 4) Robinson, Jasmine 12
2 Bishop McNamara High School 1:49.58 1:45.87 2 8
1) Fowlkes, Leah 11 2) Blount, Tyler 11
3) Wingfield, Lexie 10 4) Bowie, Samantha 12
3 St. John's College High School 1:45.58 1:46.08 2 6
1) Moore, Aneisha 9 2) Morris, Jailyn 10
3) 347graves, Jasmine 12 4) Edwards, Camryn 10
4 Paul VI Catholic 1:48.75 1:48.64 2 5
1) McNary, Marie 11 2) Henson-vendrell, Anton 9
3) Forster, Ashley 10 4) Cunniff, Capri 12
5 Our Lady of Good Counsel 1:56.69 1:50.27 1 4
1) Hackney, Christin 10 2) Reed, Milan 9
3) Clark, Paris 11 4) Fowler, Lena 12
6 Academy of the Holy Cross 1:54.20 1:52.82 2 3
1) Green, Alise 11 2) Joseph, Francesca 11
3) Parker, Elizabeth 10 4) Murphy, Eileen 11
7 Bishop O'Connell 1:58.79 1:54.68 1 2
1) Gordon, Victoria 10 2) Plummer, Cheyenne 11
3) Davis, Serena 9 4) Dade, Sheridan 12
8 Bishop Ireton 2:00.49 1:59.19 1 1
1) Newsome, Danielle 9 2) Wood, Connor 10
3) Hughes, Philomena 11 4) Lazar, Mikayla 9
-- Archbishop Carroll High School DQ 1 exchange violation
1) Maye, Kemi 11 2) Colbert, Laura 12
3) Jackson, Ila 11 4) Steptoe, Brianna 12
Event 39 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 3:54.27 5/18/2013 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
T Tucker, N Crawford, T Johnson, R Graham
2014 Winner: 4:03.47 5/17/2014 St. John's College, St. John's C
S Sabbakhan, J Graves, K Ebb, N Taylor
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 St. John's College High School 4:07.24 3:59.53 10
1) Sabbakhan, Sahna 11 2) Williams, Aliya 9
3) Ebb, Kasey 9 4) 347graves, Jasmine 12
2 Elizabeth Seton High School 3:51.89 4:00.05 8
1) Johnson, Danielle 12 2) Johnson, Malana 10
3) Perry, Lauren 11 4) Robinson, Jasmine 12
3 Our Lady of Good Counsel 4:12.00 4:05.60 6
1) Fowler, Lena 12 2) Pocratsky, Rachel 12
3) Kaniecki, Elizabeth 11 4) Crilly, Megan 10
4 Paul VI Catholic 4:16.72 4:13.20 5
1) Henson-vendrell, Anton 9 2) Forster, Ashley 10
3) Cox, Molly 10 4) Danisewicz, Julia 12
5 St. Mary's Ryken High School 4:41.48 4:27.11 4
1) Jerome, Rebecca 11 2) Shevchuk, Anna 9
3) Frazier, Tiana 12 4) Lawrence, Hannah 12
6 Academy of the Holy Cross 4:28.00 4:29.28 3
1) Gardner, Rebecca 12 2) Murphy, Eileen 11
3) Jackson, Amber 12 4) Rogers, Theresa 10
7 Bishop O'Connell 4:24.90 4:32.99 2
1) Shawkey, Carrie 12 2) Baltimore, Isabell 10
3) Pulliam, Grace 9 4) Baltimore, Gabriella 11
Event 6 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 9:29.74 5/17/2013 Academy of the Holy Cross, Academy of t
C CLARK, K Keller, J Hall, J Pitts
2014 Winner: 9:51.83 5/16/2014 Elizabeth Seton, Elizabeth Se
A James, N Crawford, S Dottin, V Johnson
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Our Lady of Good Counsel 10:08.97 9:35.57 10
1) Pocratsky, Erin 10 2) Crilly, Megan 10
3) Kaniecki, Elizabeth 11 4) Pocratsky, Rachel 12
2 Elizabeth Seton High School 9:56.71 9:48.69 8
1) James, Alexis 11 2) Johnson, Vanessa 12
3) Williams, Sydney 11 4) Caruth, Chalys 10
3 St. John's College High School 10:25.23 9:55.31 6
1) Williams, Aliya 9 2) Sabbakhan, Sahna 11
3) Ebb, Kasey 9 4) Taylor, Nia 10
4 Academy of the Holy Cross 10:19.87 10:21.25 5
1) Gardner, Rebecca 12 2) Moore, Emily 11
3) Rogers, Theresa 10 4) Peterson, Michaela 10
5 Bishop O'Connell 10:23.08 10:27.87 4
1) Howard, Ryley 9 2) Shawkey, Carrie 12
3) Pulliam, Grace 9 4) Baltimore, Gabriella 11
6 Paul VI Catholic 10:28.99 10:41.97 3
1) Danisewicz, Julia 12 2) Framstad, Catherine 12
3) Burgess, Maria 11 4) Neubig, Theresa 12
7 Bishop McNamara High School 10:27.94 10:58.63 2
1) Barnes, Mia 11 2) Dantzler, Jasmine 9
3) Jordan, Tenia 11 4) Wingfield, Lexie 10
8 St. Mary's Ryken High School 12:50.20 11:50.10 1
1) Chubb, Eloisa 9 2) Moore, Gabrielle 11
3) Ye, Alexandra 12 4) Bland, Amanda 12
Event 3 Girls High Jump
================================================================================
Opening height 4' 02"
Meet Record: R 5-07 2007 Saniel Atkinson, McNamara
2014 Winner: 5-02 5/16/2014 Taylor Dotson, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Crawford, Nina 11 Elizabeth Se 5-02.00 5-05.00 10
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00 5-03.00 5-04.00 5-05.00 5-06.00
P P P O O O XO O XO XO XXX
2 Worrall, Jessica 12 Paul VI Catholic 5-02.00 5-00.00 8
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
P P P O O O XXX
3 Goulding, Grace 12 Academy of t 5-00.00 5-00.00 6
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
P O O XO O XO XXX
4 Enbosi, Nicole 12 Our Lady of 5-02.00 5-00.00 5
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
P P P O O XXO XXX
5 Nolan, Taylor 10 Bishop McNam 5-01.00 4-10.00 4
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-10.00 5-00.00
P P O O XXX
6 Simmons, Jacqueline 10 Elizabeth Se 5-00.00 4-10.00 2.50
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00
P P O O XXO XXX
6 Bucknor, Misha 11 Bishop McNam 4-08.00 4-10.00 2.50
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00 5-00.00
O O O O XXO XXX
8 Rose, Gabrielle 9 Bishop McNam 4-08.00 4-08.00 1
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00
P XO O O XXX
9 Johnson, Danielle 12 Elizabeth Se 4-10.00 4-08.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00
P P O XO XXX
10 Lawrence, Hannah 12 St. Mary's R 4-08.00 4-08.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00
P P O XXO XXX
11 Moore, Aneisha 9 St. John's C 4-10.00 4-08.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00 4-10.00
O XO XXO XXO XXX
12 Taylor, Nia 10 St. John's C 4-08.00 4-06.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00
O O XO XXX
12 Pocratsky, Erin 10 Our Lady of 4-08.00 4-06.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00
P P XO XXX
14 Wood, Connor 10 Bishop Ireton 4-06.00
4-02.00 4-04.00 4-06.00 4-08.00
O XXO XO XXP
15 Ugwu, Moraya 10 Academy of t 4-00.00 4-02.00
4-02.00 4-04.00
XXO XXX
15 Keller, Kiersten 11 Academy of t 4-04.00 4-02.00
4-02.00 4-04.00
XXO XXX
Event 18 Girls Triple Jump
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 39-09 5/17/2014 Javonne Antoine, Elizabeth Se
2014 Winner: 39-09 5/17/2014 Javonne Antoine, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Flight 1
1 Clark, Paris 11 Good Counsel 30-03.75 30-08.75 NWI 2
30-08.75(NWI) 30-02(NWI) 30-07(NWI) 30-02(NWI) 30-07(NWI)
2 Herbert, Taria 9 St. John's 29-00.50 30-08.00 NWI 1
30-00(NWI) 29-07(NWI) 29-09.50(NWI) 30-04(NWI) 30-08(NWI)
3 Jackson, Amber 12 Holy Cross 29-05.50 29-11.00 NWI
29-05(NWI) 29-11(NWI) 29-06.50(NWI)
4 Tolentino, Giselle 11 St. John's 29-00.50 29-07.50 NWI
29-07.50(NWI) 29-04.50(NWI) x
5 Davis, Serena 9 Bishop O'Connell 29-08.00 29-01.00 NWI
29-01(NWI) 28-07.50(NWI)
6 Breaux, Haley 9 Bishop O'Connell 28-11.00 NWI
28-04(NWI) 28-11(NWI)
7 Moore, Emily 11 Holy Cross 29-05.00 28-05.50 NWI
28-01(NWI) 28-00(NWI) 28-05.50(NWI)
Flight 2
1 Robinson, Autumn 12 Seton 38-02.50 36-11.00 NWI 10
36-11(NWI) 35-00(NWI) 36-08(NWI) 35-08.50(NWI) 35-02(NWI) 36-03(NWI)
2 Kijewski, Jordan 12 Paul VI Catholic 35-00.00 34-07.00 NWI 8
34-07(NWI) 33-00(NWI) 34-06.50(NWI) 33-04.50(NWI) 34-03.50(NWI) 33-10(NWI)
3 Bucknor, Misha 11 McNamara 35-00.00 34-03.50 NWI 6
33-10(NWI) 34-03(NWI) 34-03.50(NWI)
4 White, Kelli 10 Seton 33-00.50 33-06.00 NWI 5
33-02.50(NWI) 33-04(NWI) 33-06(NWI) 32-07.50(NWI) 33-00(NWI) 33-02(NWI)
5 Nolan, Taylor 10 McNamara 32-04.50 33-00.00 NWI 4
32-01(NWI) 32-05(NWI) 32-09(NWI) 32-09(NWI) 33-00(NWI) 32-08.50(NWI)
6 Rose, Gabrielle 9 McNamara 30-05.00 32-06.00 NWI 3
31-07(NWI) 31-07(NWI) 32-06(NWI) 31-06(NWI) 31-08(NWI)
7 Amos, Amber 10 St. John's 30-04.00 30-02.75 NWI
30-00(NWI) 29-01.50(NWI) 30-02.75(NWI) 29-10(NWI) 30-02(NWI) 29-04.50(NWI)
8 Worrall, Jessica 12 Paul VI Catholic 31-07.50 28-03.50 NWI
28-03.50(NWI) x
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 39-09 5/17/2014 Javonne Antoine, Elizabeth Se
2014 Winner: 39-09 5/17/2014 Javonne Antoine, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Robinson, Autumn 12 Seton 38-02.50 36-11.00 NWI 10
36-11(NWI) 35-00(NWI) 36-08(NWI) 35-08.50(NWI) 35-02(NWI) 36-03(NWI)
2 Kijewski, Jordan 12 Paul VI Catholic 35-00.00 34-07.00 NWI 8
34-07(NWI) 33-00(NWI) 34-06.50(NWI) 33-04.50(NWI) 34-03.50(NWI) 33-10(NWI)
3 Bucknor, Misha 11 McNamara 35-00.00 34-03.50 NWI 6
33-10(NWI) 34-03(NWI) 34-03.50(NWI)
4 White, Kelli 10 Seton 33-00.50 33-06.00 NWI 5
33-02.50(NWI) 33-04(NWI) 33-06(NWI) 32-07.50(NWI) 33-00(NWI) 33-02(NWI)
5 Nolan, Taylor 10 McNamara 32-04.50 33-00.00 NWI 4
32-01(NWI) 32-05(NWI) 32-09(NWI) 32-09(NWI) 33-00(NWI) 32-08.50(NWI)
6 Rose, Gabrielle 9 McNamara 30-05.00 32-06.00 NWI 3
31-07(NWI) 31-07(NWI) 32-06(NWI) 31-06(NWI) 31-08(NWI)
7 Clark, Paris 11 Good Counsel 30-03.75 30-08.75 NWI 2
30-08.75(NWI) 30-02(NWI) 30-07(NWI) 30-02(NWI) 30-07(NWI)
8 Herbert, Taria 9 St. John's 29-00.50 30-08.00 NWI 1
30-00(NWI) 29-07(NWI) 29-09.50(NWI) 30-04(NWI) 30-08(NWI)
9 Amos, Amber 10 St. John's 30-04.00 30-02.75 NWI
30-00(NWI) 29-01.50(NWI) 30-02.75(NWI) 29-10(NWI) 30-02(NWI) 29-04.50(NWI)
10 Jackson, Amber 12 Holy Cross 29-05.50 29-11.00 NWI
29-05(NWI) 29-11(NWI) 29-06.50(NWI)
11 Tolentino, Giselle 11 St. John's 29-00.50 29-07.50 NWI
29-07.50(NWI) 29-04.50(NWI) x
12 Davis, Serena 9 Bishop O'Connell 29-08.00 29-01.00 NWI
29-01(NWI) 28-07.50(NWI)
13 Breaux, Haley 9 Bishop O'Connell 28-11.00 NWI
28-04(NWI) 28-11(NWI)
14 Moore, Emily 11 Holy Cross 29-05.00 28-05.50 NWI
28-01(NWI) 28-00(NWI) 28-05.50(NWI)
15 Worrall, Jessica 12 Paul VI Catholic 31-07.50 28-03.50 NWI
28-03.50(NWI) x
Event 5 Girls Shot Put
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 37-08 5/16/2014 Jourdyn Beverly, Elizabeth Se
2014 Winner: 37-08 5/16/2014 Jourdyn Beverly, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Ugwu, Moraya 10 Academy of t 24-04.50 24-11.00
24-11 24-10.50 24-11
2 Amos, Alexis 11 St. John's C 23-05.00 23-05.00
23-02 23-05 23-05
3 Kachman, Catherine 11 St. Mary's R 20-11.00 22-05.00
22-05 22-02 22-05
4 Meyer, Caroline 11 Academy of t 19-00.50 20-11.00
20-11 19-11 20-11
5 Miranda, Juliann 9 Bishop Ireton 21-08.00 20-03.50
19-10 20-03.50 20-03.50
6 Lessner, Maddie 12 St. Mary's R 18-03.00 19-09.00
19-03.50 19-09 19-05
7 Tabash, Stephanie 12 Bishop O'Connell 17-03.00 17-07.00
16-08 16-08 17-07
8 Logan, Joy 12 St. John's C 17-01.00
17-01 16-05 16-03
9 Walker, Molly 11 Bishop O'Connell 16-10.50 15-09.00
14-02.50 15-09 13-09
Flight 2
1 Coleman, Lauren 12 Elizabeth Se 40-00.00 39-11.00R 10
37-05 39-11 37-05.50 36-04 38-05.50 38-11
2 Beverly, Jourdyn 12 Elizabeth Se 38-10.25 39-01.00R 8
33-10 37-10.50 36-08 35-07.50 FOUL 39-01
3 Wilkinson, Nyah 12 St. John's C 35-06.25 33-10.00 6
32-08 FOUL 33-10 30-08 31-05 33-02
4 Hagins, Taylor 12 Academy of t 32-11.00 33-01.00 5
31-01.50 31-06.50 30-10 28-10 33-00 33-01
5 Engerman, Ariana 12 Elizabeth Se 31-07.00 31-09.50 4
31-06.50 30-04 30-03 29-08 30-07 31-09.50
6 Johnson, Rebecca 12 St. Mary's R 31-00.50 29-10.00 3
29-00 28-00 29-10 26-06 28-04.50 29-06
7 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 29-01.50 29-01.00 2
29-01 28-07 27-07 28-09 28-06 28-10
8 O'Hara, Ashley 12 Paul VI Catholic 31-01.50 28-04.00 1
26-01 27-09 26-01 26-10.50 27-10 28-04
9 Bowles, Angela 10 Our Lady of 27-00.00 27-07.00
25-11 25-10 27-07 26-00 24-06 25-01
10 Enbosi, Nicole 12 Our Lady of 28-08.00 22-08.00
22-04 22-08 19-10
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 37-08 5/16/2014 Jourdyn Beverly, Elizabeth Se
2014 Winner: 37-08 5/16/2014 Jourdyn Beverly, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Coleman, Lauren 12 Elizabeth Se 40-00.00 39-11.00R 10
37-05 39-11 37-05.50 36-04 38-05.50 38-11
2 Beverly, Jourdyn 12 Elizabeth Se 38-10.25 39-01.00R 8
33-10 37-10.50 36-08 35-07.50 FOUL 39-01
3 Wilkinson, Nyah 12 St. John's C 35-06.25 33-10.00 6
32-08 FOUL 33-10 30-08 31-05 33-02
4 Hagins, Taylor 12 Academy of t 32-11.00 33-01.00 5
31-01.50 31-06.50 30-10 28-10 33-00 33-01
5 Engerman, Ariana 12 Elizabeth Se 31-07.00 31-09.50 4
31-06.50 30-04 30-03 29-08 30-07 31-09.50
6 Johnson, Rebecca 12 St. Mary's R 31-00.50 29-10.00 3
29-00 28-00 29-10 26-06 28-04.50 29-06
7 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 29-01.50 29-01.00 2
29-01 28-07 27-07 28-09 28-06 28-10
8 O'Hara, Ashley 12 Paul VI Catholic 31-01.50 28-04.00 1
26-01 27-09 26-01 26-10.50 27-10 28-04
9 Bowles, Angela 10 Our Lady of 27-00.00 27-07.00
25-11 25-10 27-07 26-00 24-06 25-01
10 Ugwu, Moraya 10 Academy of t 24-04.50 24-11.00
24-11 24-10.50 24-11
11 Amos, Alexis 11 St. John's C 23-05.00 23-05.00
23-02 23-05 23-05
12 Enbosi, Nicole 12 Our Lady of 28-08.00 22-08.00
22-04 22-08 19-10
13 Kachman, Catherine 11 St. Mary's R 20-11.00 22-05.00
22-05 22-02 22-05
14 Meyer, Caroline 11 Academy of t 19-00.50 20-11.00
20-11 19-11 20-11
15 Miranda, Juliann 9 Bishop Ireton 21-08.00 20-03.50
19-10 20-03.50 20-03.50
16 Lessner, Maddie 12 St. Mary's R 18-03.00 19-09.00
19-03.50 19-09 19-05
17 Tabash, Stephanie 12 Bishop O'Connell 17-03.00 17-07.00
16-08 16-08 17-07
18 Logan, Joy 12 St. John's C 17-01.00
17-01 16-05 16-03
19 Walker, Molly 11 Bishop O'Connell 16-10.50 15-09.00
14-02.50 15-09 13-09
Event 21 Girls Discus Throw
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 111-08 2005 Jocelyn Martin, Carroll
2014 Winner: 107-08 5/17/2014 Lauren Coleman, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Bowles, Angela 10 Good Counsel 58-05 73-00
63-02 FOUL 73-00
2 Adedokun, Naomi 11 Holy Cross 60-10 65-03
65-03 63-03 FOUL
3 Meyer, Caroline 11 Holy Cross 57-09 57-00
50-06 FOUL 57-00
4 Kachman, Catherine 11 Ryken 47-08 51-01
47-11 46-09 51-01
5 Tabash, Stephanie 12 Bishop O'Connell 40-02 42-05
41-03 39-06 42-05
6 Walker, Molly 11 Bishop O'Connell 30-07 38-10
35-08 34-03 38-10
7 Lessner, Maddie 12 Ryken 31-02 31-03
FOUL 28-00 31-03
Flight 2
1 Coleman, Lauren 12 Seton 114-03 121-09R 10
115-02 116-02 117-07 116-00 121-09 114-09
2 Beverly, Jourdyn 12 Seton 125-10 115-10R 8
115-10 103-04 FOUL 102-03 102-06 108-10
3 Wilkinson, Nyah 12 St. John's 102-07 100-03 6
98-09 100-03 97-06 FOUL FOUL FOUL
4 Hagins, Taylor 12 Holy Cross 106-00 99-06 5
96-03 99-06 78-01 86-10 86-06 FOUL
5 McAllaster, Vivian 12 Paul VI Catholic 89-05 88-07 4
74-08 86-10 88-07 79-01 FOUL 85-02
6 Glisson, Lauren 12 Seton 82-11 85-03 3
80-11 85-03 FOUL FOUL 80-04 81-02
7 Johnson, Rebecca 12 Ryken 86-11 84-06 2
FOUL 78-05 84-06 81-07 84-05 79-03
8 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 80-00 83-02 1
72-04 81-06 72-08 83-02 79-05 71-06
9 Marshall, Taylor 10 McNamara 83-00 83-01
83-01 68-11 FOUL 69-10 79-06 78-06
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 111-08 2005 Jocelyn Martin, Carroll
2014 Winner: 107-08 5/17/2014 Lauren Coleman, Elizabeth Se
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Coleman, Lauren 12 Seton 114-03 121-09R 10
115-02 116-02 117-07 116-00 121-09 114-09
2 Beverly, Jourdyn 12 Seton 125-10 115-10R 8
115-10 103-04 FOUL 102-03 102-06 108-10
3 Wilkinson, Nyah 12 St. John's 102-07 100-03 6
98-09 100-03 97-06 FOUL FOUL FOUL
4 Hagins, Taylor 12 Holy Cross 106-00 99-06 5
96-03 99-06 78-01 86-10 86-06 FOUL
5 McAllaster, Vivian 12 Paul VI Catholic 89-05 88-07 4
74-08 86-10 88-07 79-01 FOUL 85-02
6 Glisson, Lauren 12 Seton 82-11 85-03 3
80-11 85-03 FOUL FOUL 80-04 81-02
7 Johnson, Rebecca 12 Ryken 86-11 84-06 2
FOUL 78-05 84-06 81-07 84-05 79-03
8 Neubig, Theresa 12 Paul VI Catholic 80-00 83-02 1
72-04 81-06 72-08 83-02 79-05 71-06
9 Marshall, Taylor 10 McNamara 83-00 83-01
83-01 68-11 FOUL 69-10 79-06 78-06
10 Bowles, Angela 10 Good Counsel 58-05 73-00
63-02 FOUL 73-00
11 Adedokun, Naomi 11 Holy Cross 60-10 65-03
65-03 63-03 FOUL
12 Meyer, Caroline 11 Holy Cross 57-09 57-00
50-06 FOUL 57-00
13 Kachman, Catherine 11 Ryken 47-08 51-01
47-11 46-09 51-01
14 Tabash, Stephanie 12 Bishop O'Connell 40-02 42-05
41-03 39-06 42-05
15 Walker, Molly 11 Bishop O'Connell 30-07 38-10
35-08 34-03 38-10
16 Lessner, Maddie 12 Ryken 31-02 31-03
FOUL 28-00 31-03
Event 9 Boys 100 Meter Dash
=========================================================================
Meet Record: R 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -2.7
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha Cath 10.20 10.59q
2 Paye, Keon 12 Our Lady of 11.49 11.24q
3 Turner, Darryl 11 DeMatha Cath 11.43 11.39q
4 Dobbins, Dante 12 Archbishop C 11.76 11.92 11.914
5 Okeke, Arinze 10 Bishop McNam 11.80 12.01
6 Toske, Andrew 9 Paul VI Catholic 12.32 12.63
7 Mack, donovan 12 Our Lady of 12.34 13.02
Heat 2 Preliminaries Wind: -0.9
1 Harrison, Eric 10 St. John's C 10.84 11.11q
2 Hansford, Aaron 11 St. John's C 11.31 11.33q
3 Batto, Chris 12 Our Lady of 12.04 11.82
4 Jones, Perris 10 Bishop Ireton 11.70 11.99
5 Smith, Andrew 12 Bishop Ireton 11.68 12.05
6 Hurd, Sean 11 Bishop Ireton 12.08 12.22
Heat 3 Preliminaries Wind: -2.5
1 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 11.42 11.29q
2 Jackson, Rashard 9 St. Mary's R 11.80 11.69q
3 Holloman, Christian 12 Bishop O'Connell 11.71 11.81
4 Watts, Stacey 10 Bishop O'Connell 11.55 11.92 11.911
5 King, Jr, Laurence 11 Archbishop C 12.22 12.25
6 Melendez, Adam 9 Paul VI Catholic 12.75 12.46
Heat 4 Preliminaries Wind: -1.3
1 Cook, Stedman 11 Archbishop C 10.83 11.08q
2 Makell, John 10 St. Mary's R 11.65 11.72
3 Byrd, Kevin 9 Bishop McNam 11.71 11.96
4 Edwards, Robert 9 Bishop McNam 11.84 11.97
5 Perez, David 11 Paul VI Catholic 12.17 12.30
=================================================================================
Meet Record: R 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha Cath 10.20 10.59q -2.7 1
2 Cook, Stedman 11 Archbishop C 10.83 11.08q -1.3 4
3 Harrison, Eric 10 St. John's C 10.84 11.11q -0.9 2
4 Paye, Keon 12 Our Lady of 11.49 11.24q -2.7 1
5 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 11.42 11.29q -2.5 3
6 Hansford, Aaron 11 St. John's C 11.31 11.33q -0.9 2
7 Turner, Darryl 11 DeMatha Cath 11.43 11.39q -2.7 1
8 Jackson, Rashard 9 St. Mary's R 11.80 11.69q -2.5 3
9 Makell, John 10 St. Mary's R 11.65 11.72 -1.3 4
10 Holloman, Christian 12 Bishop O'Connell 11.71 11.81 -2.5 3
11 Batto, Chris 12 Our Lady of 12.04 11.82 -0.9 2
12 Watts, Stacey 10 Bishop O'Connell 11.55 11.92 -2.5 3 11.911
13 Dobbins, Dante 12 Archbishop C 11.76 11.92 -2.7 1 11.914
14 Byrd, Kevin 9 Bishop McNam 11.71 11.96 -1.3 4
15 Edwards, Robert 9 Bishop McNam 11.84 11.97 -1.3 4
16 Jones, Perris 10 Bishop Ireton 11.70 11.99 -0.9 2
17 Okeke, Arinze 10 Bishop McNam 11.80 12.01 -2.7 1
18 Smith, Andrew 12 Bishop Ireton 11.68 12.05 -0.9 2
19 Hurd, Sean 11 Bishop Ireton 12.08 12.22 -0.9 2
20 King, Jr, Laurence 11 Archbishop C 12.22 12.25 -2.5 3
21 Perez, David 11 Paul VI Catholic 12.17 12.30 -1.3 4
22 Melendez, Adam 9 Paul VI Catholic 12.75 12.46 -2.5 3
23 Toske, Andrew 9 Paul VI Catholic 12.32 12.63 -2.7 1
24 Mack, donovan 12 Our Lady of 12.34 13.02 -2.7 1
Event 26 Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
Meet Record: R 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 10.51 5/17/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha 10.59 10.62 -1.4 10
2 Cook, Stedman 11 Carroll 11.08 10.89 -1.4 8
3 Harrison, Eric 10 St. John's 11.11 10.94 -1.4 6
4 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 11.29 11.16 -1.4 5
5 Turner, Darryl 11 DeMatha 11.39 11.41 -1.4 4 11.405
6 Hansford, Aaron 11 St. John's 11.33 11.41 -1.4 3 11.408
7 Jackson, Rashard 9 Ryken 11.69 11.68 -1.4 2
8 Paye, Keon 12 Good Counsel 11.24 11.76 -1.4 1
Event 13 Boys 200 Meter Dash
=========================================================================
Meet Record: R 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -0.6
1 Harrison, Eric 10 St. John's C 22.00 21.81q
2 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 22.15 22.38q
3 Makell, John 10 St. Mary's R 23.40 23.51
4 Boone, Taivion 11 Bishop McNam 23.67 23.69
5 McCoy, Zaron 10 St. Mary's R 24.71 24.66
Heat 2 Preliminaries Wind: -1.1
1 Cook, Stedman 11 Archbishop C 21.90 22.28q
2 Leach, Kendall 11 Archbishop C 23.07 23.63
3 Jordan, Amir 9 Bishop O'Connell 24.56 24.52
4 Smith, Sam 10 Bishop Ireton 25.51 24.75
5 Poling, Paul 11 Bishop Ireton 33.02 25.71
Heat 3 Preliminaries Wind: -1.4
1 Garcia, Wilber 12 St. John's C 21.94 21.92q
2 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha Cath 22.62 22.70q
3 Paye, Keon 12 Our Lady of 23.10
4 Bellan, Maurice 9 St. John's C 23.71 23.44
5 Fogle, Ethan 9 Archbishop C 23.40 23.52
6 Perez, David 11 Paul VI Catholic 24.60 24.48
7 Crumb, Josh 10 St. Mary's R 24.94 27.19
Heat 4 Preliminaries Wind: -1.0
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha Cath 21.00 21.41q
2 Murray, Camari 11 Bishop McNam 22.97 22.71q
3 McCullough, Jonathan 11 Bishop McNam 22.92 22.75q
4 Batto, Chris 12 Our Lady of 25.56 24.43
5 Watts, Stacey 10 Bishop O'Connell 24.36 24.45
6 McCarthy, Aidan 9 Paul VI Catholic 26.04 25.57
=================================================================================
Meet Record: R 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha Cath 21.00 21.41q -1.0 4
2 Harrison, Eric 10 St. John's C 22.00 21.81q -0.6 1
3 Garcia, Wilber 12 St. John's C 21.94 21.92q -1.4 3
4 Cook, Stedman 11 Archbishop C 21.90 22.28q -1.1 2
5 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 22.15 22.38q -0.6 1
6 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha Cath 22.62 22.70q -1.4 3
7 Murray, Camari 11 Bishop McNam 22.97 22.71q -1.0 4
8 McCullough, Jonathan 11 Bishop McNam 22.92 22.75q -1.0 4
9 Paye, Keon 12 Our Lady of 23.10 -1.4 3
10 Bellan, Maurice 9 St. John's C 23.71 23.44 -1.4 3
11 Makell, John 10 St. Mary's R 23.40 23.51 -0.6 1
12 Fogle, Ethan 9 Archbishop C 23.40 23.52 -1.4 3
13 Leach, Kendall 11 Archbishop C 23.07 23.63 -1.1 2
14 Boone, Taivion 11 Bishop McNam 23.67 23.69 -0.6 1
15 Batto, Chris 12 Our Lady of 25.56 24.43 -1.0 4
16 Watts, Stacey 10 Bishop O'Connell 24.36 24.45 -1.0 4
17 Perez, David 11 Paul VI Catholic 24.60 24.48 -1.4 3
18 Jordan, Amir 9 Bishop O'Connell 24.56 24.52 -1.1 2
19 McCoy, Zaron 10 St. Mary's R 24.71 24.66 -0.6 1
20 Smith, Sam 10 Bishop Ireton 25.51 24.75 -1.1 2
21 McCarthy, Aidan 9 Paul VI Catholic 26.04 25.57 -1.0 4
22 Poling, Paul 11 Bishop Ireton 33.02 25.71 -1.1 2
23 Crumb, Josh 10 St. Mary's R 24.94 27.19 -1.4 3
Event 34 Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
Meet Record: R 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
2014 Winner: 21.26 5/16/2014 Darryl Haraway, DeMatha Cath
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Haraway, Darryl 12 DeMatha 21.41 21.33 -0.4 10
2 Garcia, Wilber 12 St. John's 21.92 21.82 -0.4 8
3 Cook, Stedman 11 Carroll 22.28 21.90 -0.4 6
4 Harrison, Eric 10 St. John's 21.81 21.92 -0.4 5
5 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 22.38 22.66 -0.4 4
6 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha 22.70 22.70 -0.4 3
7 McCullough, Jonathan 11 McNamara 22.75 23.45 -0.4 2
8 Murray, Camari 11 McNamara 22.71 23.59 -0.4 1
Event 30 Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Meet Record: R 48.27 2006 Jeremy Samuels, DeMatha
2014 Winner: 49.42 5/17/2014 Darnell Pratt Jr., DeMatha Cath
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 2
1 Hansford, Aaron 11 St. John's 54.04 52.11
2 Thrower, Phillip 10 Bishop O'Connell 54.55
3 Arias, Ethan 8 Good Counsel 55.14 54.98
4 Bushell, Andrew 9 Ryken 54.82 55.39
5 Kelly, Zion 10 DeMatha 55.45 55.70
6 Ribich, Michael 11 Gonzaga 56.03 59.80
Section 3
1 Imes, Jonathan 10 Good Counsel 51.19 50.07 6
2 Eggleston, Nicholas 9 St. John's 51.69 51.49 2
3 Fogle, Ethan 9 Carroll 51.14 51.59 1
4 Gbemiye-ett, Ebruba 10 Gonzaga 52.20 52.00
5 Graham, Joe 12 DeMatha 51.64 52.07
6 Makell, John 10 Ryken 52.30 52.45
7 Williams, Xavier 10 McNamara 53.74 53.44
8 Jones, Tre 11 Gonzaga 53.97 53.63
Section 4
1 Garcia, Wilber 12 St. John's 48.08 48.53 10
2 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha 49.20 48.77 8
3 Boone, Taivion 11 McNamara 50.63 50.31 5
4 Leach, Kendall 11 Carroll 51.02 50.53 4
5 Duren, James 10 Paul VI Catholic 50.78 51.16 3
6 Murray, Camari 11 McNamara 50.66 51.62
7 Koritko, Nick 12 Paul VI Catholic 51.13 52.41
8 Orji, Nicholas 12 Carroll 51.06 52.55
===================================================================================
Meet Record: R 48.27 2006 Jeremy Samuels, DeMatha
2014 Winner: 49.42 5/17/2014 Darnell Pratt Jr., DeMatha Cath
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Garcia, Wilber 12 St. John's 48.08 48.53 4 10
2 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha 49.20 48.77 4 8
3 Imes, Jonathan 10 Good Counsel 51.19 50.07 3 6
4 Boone, Taivion 11 McNamara 50.63 50.31 4 5
5 Leach, Kendall 11 Carroll 51.02 50.53 4 4
6 Duren, James 10 Paul VI Catholic 50.78 51.16 4 3
7 Eggleston, Nicholas 9 St. John's 51.69 51.49 3 2
8 Fogle, Ethan 9 Carroll 51.14 51.59 3 1
9 Murray, Camari 11 McNamara 50.66 51.62 4
10 Gbemiye-ett, Ebruba 10 Gonzaga 52.20 52.00 3
11 Graham, Joe 12 DeMatha 51.64 52.07 3
12 Hansford, Aaron 11 St. John's 54.04 52.11 2
13 Koritko, Nick 12 Paul VI Catholic 51.13 52.41 4
14 Makell, John 10 Ryken 52.30 52.45 3
15 Orji, Nicholas 12 Carroll 51.06 52.55 4
16 Williams, Xavier 10 McNamara 53.74 53.44 3
17 Jones, Tre 11 Gonzaga 53.97 53.63 3
18 Thrower, Phillip 10 Bishop O'Connell 54.55 2
19 Arias, Ethan 8 Good Counsel 55.14 54.98 2
20 Bushell, Andrew 9 Ryken 54.82 55.39 2
21 Kelly, Zion 10 DeMatha 55.45 55.70 2
22 Ribich, Michael 11 Gonzaga 56.03 59.80 2
Event 36 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 1:57.12 2006 Aaron Taylor, Gonzaga
2014 Winner: 1:57.96 5/17/2014 Jamar Nash, DeMatha Cath
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Crockett, Lester 12 DeMatha 2:13.70 2:03.12 1
2 Spencer, Justin 12 St. John's 2:14.24 2:11.65
3 Jones, Toshiro 12 Carroll 2:15.50 2:13.69
4 Hedspeth, Michael 10 Ryken 2:20.73 2:17.21
5 Fechtig, Nathan 12 Ryken 2:25.43 2:23.80
6 Hensley, Josh 10 Bishop Ireton 2:24.33 2:24.31
7 Grace, Kevin 9 Ryken 2:26.93 2:25.07
Section 2
1 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 2:07.89 2:06.09
2 Imes, Jonathan 10 Good Counsel 2:08.14 2:06.58
3 McGivern, Kevin 11 Good Counsel 2:08.25 2:07.61
4 Allen, Stephen 11 DeMatha 2:09.21 2:07.63
5 Deloatch, David 9 Carroll 2:11.82 2:07.65
6 Stevenson, Geonte 11 Carroll 2:09.66 2:09.20
7 Kinney, Brandon 11 St. John's 2:13.18 2:10.29
8 Hoog, Christopher 12 McNamara 2:08.07 2:16.59
9 Ault, Aaron 11 Bishop Ireton 2:13.14 2:18.83
Section 3
1 Graham, Joe 12 DeMatha 2:00.13 1:59.45 10
2 Branch, Shareek 11 Gonzaga 2:00.78 2:00.69 8
3 Johnson, Justin 12 McNamara 2:00.45 2:01.13 6
4 Wimbish, Will 12 Gonzaga 2:02.56 2:01.32 5
5 Wavering, Jack 11 Good Counsel 2:02.62 2:01.60 4
6 Kocis, Matt 12 Paul VI Catholic 2:00.37 2:01.81 3
7 Danisewicz, Jack 12 Paul VI Catholic 2:02.67 2:02.84 2
8 Monroe, Harry 10 Gonzaga 2:04.58 2:04.99
9 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 2:04.05 2:05.55
===================================================================================
Meet Record: R 1:57.12 2006 Aaron Taylor, Gonzaga
2014 Winner: 1:57.96 5/17/2014 Jamar Nash, DeMatha Cath
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Graham, Joe 12 DeMatha 2:00.13 1:59.45 3 10
2 Branch, Shareek 11 Gonzaga 2:00.78 2:00.69 3 8
3 Johnson, Justin 12 McNamara 2:00.45 2:01.13 3 6
4 Wimbish, Will 12 Gonzaga 2:02.56 2:01.32 3 5
5 Wavering, Jack 11 Good Counsel 2:02.62 2:01.60 3 4
6 Kocis, Matt 12 Paul VI Catholic 2:00.37 2:01.81 3 3
7 Danisewicz, Jack 12 Paul VI Catholic 2:02.67 2:02.84 3 2
8 Crockett, Lester 12 DeMatha 2:13.70 2:03.12 1 1
9 Monroe, Harry 10 Gonzaga 2:04.58 2:04.99 3
10 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 2:04.05 2:05.55 3
11 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 2:07.89 2:06.09 2
12 Imes, Jonathan 10 Good Counsel 2:08.14 2:06.58 2
13 McGivern, Kevin 11 Good Counsel 2:08.25 2:07.61 2
14 Allen, Stephen 11 DeMatha 2:09.21 2:07.63 2
15 Deloatch, David 9 Carroll 2:11.82 2:07.65 2
16 Stevenson, Geonte 11 Carroll 2:09.66 2:09.20 2
17 Kinney, Brandon 11 St. John's 2:13.18 2:10.29 2
18 Spencer, Justin 12 St. John's 2:14.24 2:11.65 1
19 Jones, Toshiro 12 Carroll 2:15.50 2:13.69 1
20 Hoog, Christopher 12 McNamara 2:08.07 2:16.59 2
21 Hedspeth, Michael 10 Ryken 2:20.73 2:17.21 1
22 Ault, Aaron 11 Bishop Ireton 2:13.14 2:18.83 2
23 Fechtig, Nathan 12 Ryken 2:25.43 2:23.80 1
24 Hensley, Josh 10 Bishop Ireton 2:24.33 2:24.31 1
25 Grace, Kevin 9 Ryken 2:26.93 2:25.07 1
Event 28 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 4:21.13 5/18/2013 JJ LaPointe, Bishop O'Con
2014 Winner: 4:24.91 5/17/2014 Kevin Pulliam, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Hoog, Christopher 12 McNamara 5:00.00 4:49.81
2 Gold, Michael 11 Gonzaga 4:52.74 4:50.05
3 Mcginley, Thomas 12 McNamara 4:53.26 4:50.43
4 Garrett, Luke 12 St. John's 5:02.63 4:54.24
5 Dudley, Alex 9 Bishop O'Connell 5:01.40 4:54.38
6 Medema, Patrick 11 DeMatha 5:05.00 5:03.78
7 Jones, Toshiro 12 Carroll 5:06.80 5:04.10
8 Revor, Nathan 11 Paul VI Catholic 4:57.69 5:04.91
9 Jeletic, Chris 12 DeMatha 4:52.87 5:10.92
10 Halterman, Jacob 10 Ryken 5:28.54 5:19.09
Section 2
1 McGivern, Kevin 11 Good Counsel 4:27.60 4:26.62 10
2 Wavering, Jack 11 Good Counsel 4:27.50 4:26.69 8
3 Kocis, Matt 12 Paul VI Catholic 4:35.44 4:28.78 6
4 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 4:28.81 4:29.80 5
5 Vazzana, Jimmy 10 Good Counsel 4:31.21 4
6 Monroe, Harry 10 Gonzaga 4:32.76 4:31.64 3
7 Chase, Jacob 11 Ryken 4:35.80 4:32.70 2
8 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 4:36.26 4:38.17 1
9 Floam, Jacob 11 Gonzaga 4:34.76 4:44.82
10 Ward, Thomas 11 Bishop Ireton 4:50.00 4:53.16
11 Johnson, Justin 12 McNamara 4:36.94 4:54.97
12 Ault, Aaron 11 Bishop Ireton 4:49.25 4:56.73
13 Armstrong, Michael 12 Paul VI Catholic 4:48.95 4:57.92
===================================================================================
Meet Record: R 4:21.13 5/18/2013 JJ LaPointe, Bishop O'Con
2014 Winner: 4:24.91 5/17/2014 Kevin Pulliam, Gonzaga
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 McGivern, Kevin 11 Good Counsel 4:27.60 4:26.62 2 10
2 Wavering, Jack 11 Good Counsel 4:27.50 4:26.69 2 8
3 Kocis, Matt 12 Paul VI Catholic 4:35.44 4:28.78 2 6
4 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 4:28.81 4:29.80 2 5
5 Vazzana, Jimmy 10 Good Counsel 4:31.21 2 4
6 Monroe, Harry 10 Gonzaga 4:32.76 4:31.64 2 3
7 Chase, Jacob 11 Ryken 4:35.80 4:32.70 2 2
8 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 4:36.26 4:38.17 2 1
9 Floam, Jacob 11 Gonzaga 4:34.76 4:44.82 2
10 Hoog, Christopher 12 McNamara 5:00.00 4:49.81 1
11 Gold, Michael 11 Gonzaga 4:52.74 4:50.05 1
12 Mcginley, Thomas 12 McNamara 4:53.26 4:50.43 1
13 Ward, Thomas 11 Bishop Ireton 4:50.00 4:53.16 2
14 Garrett, Luke 12 St. John's 5:02.63 4:54.24 1
15 Dudley, Alex 9 Bishop O'Connell 5:01.40 4:54.38 1
16 Johnson, Justin 12 McNamara 4:36.94 4:54.97 2
17 Ault, Aaron 11 Bishop Ireton 4:49.25 4:56.73 2
18 Armstrong, Michael 12 Paul VI Catholic 4:48.95 4:57.92 2
19 Medema, Patrick 11 DeMatha 5:05.00 5:03.78 1
20 Jones, Toshiro 12 Carroll 5:06.80 5:04.10 1
21 Revor, Nathan 11 Paul VI Catholic 4:57.69 5:04.91 1
22 Jeletic, Chris 12 DeMatha 4:52.87 5:10.92 1
23 Halterman, Jacob 10 Ryken 5:28.54 5:19.09 1
Event 15 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Meet Record: R 9:22.09 5/16/2014 Chris Hoyle, Gonzaga
2014 Winner: 9:22.09 5/16/2014 Chris Hoyle, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Melton, Jeremiah 11 Our Lady of 10:21.71 3
2 Garrett, Luke 12 St. John's C 11:04.46 10:49.57
3 Lucas, Neil 11 Bishop O'Connell 11:29.30 10:58.59
4 Paquette, Joe 9 Paul VI Catholic 11:29.24 11:13.01
5 Medema, Patrick 11 DeMatha Cath 11:16.65
6 Hedspeth, Michael 10 St. Mary's R 11:33.86 11:19.93
7 Fairclough, Arthur 9 St. John's C 11:39.37 11:24.27
8 Holmes, Hampton 10 DeMatha Cath 11:35.58 11:26.27
9 Dubuque, William 11 Paul VI Catholic 11:57.37 11:36.52
10 Poling, Matt 10 Bishop Ireton 11:33.44 11:41.13
Section 2
1 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 9:56.74 10:01.28 10
2 Wavering, Jack 11 Our Lady of 9:44.04 10:02.35 8
3 McGivern, Kevin 11 Our Lady of 10:00.72 10:03.74 6
4 Monroe, Harry 10 Gonzaga Coll 9:57.33 10:06.64 5
5 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 9:59.56 10:15.10 4
6 Floam, Jacob 11 Gonzaga Coll 9:56.13 10:22.07 2
7 Ward, Thomas 11 Bishop Ireton 10:24.26 10:40.65 1
8 Travis, John 9 Gonzaga Coll 10:39.34 10:51.25
9 Revor, Nathan 11 Paul VI Catholic 10:53.69 11:01.56
10 Fechtig, Nathan 12 St. Mary's R 10:43.22 11:18.55
11 Jeletic, Chris 12 DeMatha Cath 10:34.04 11:29.12
===================================================================================
Meet Record: R 9:22.09 5/16/2014 Chris Hoyle, Gonzaga
2014 Winner: 9:22.09 5/16/2014 Chris Hoyle, Gonzaga
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Speier, Josh 12 Bishop O'Connell 9:56.74 10:01.28 2 10
2 Wavering, Jack 11 Our Lady of 9:44.04 10:02.35 2 8
3 McGivern, Kevin 11 Our Lady of 10:00.72 10:03.74 2 6
4 Monroe, Harry 10 Gonzaga Coll 9:57.33 10:06.64 2 5
5 Dannaher, Kevin 11 Bishop O'Connell 9:59.56 10:15.10 2 4
6 Melton, Jeremiah 11 Our Lady of 10:21.71 1 3
7 Floam, Jacob 11 Gonzaga Coll 9:56.13 10:22.07 2 2
8 Ward, Thomas 11 Bishop Ireton 10:24.26 10:40.65 2 1
9 Garrett, Luke 12 St. John's C 11:04.46 10:49.57 1
10 Travis, John 9 Gonzaga Coll 10:39.34 10:51.25 2
11 Lucas, Neil 11 Bishop O'Connell 11:29.30 10:58.59 1
12 Revor, Nathan 11 Paul VI Catholic 10:53.69 11:01.56 2
13 Paquette, Joe 9 Paul VI Catholic 11:29.24 11:13.01 1
14 Medema, Patrick 11 DeMatha Cath 11:16.65 1
15 Fechtig, Nathan 12 St. Mary's R 10:43.22 11:18.55 2
16 Hedspeth, Michael 10 St. Mary's R 11:33.86 11:19.93 1
17 Fairclough, Arthur 9 St. John's C 11:39.37 11:24.27 1
18 Holmes, Hampton 10 DeMatha Cath 11:35.58 11:26.27 1
19 Jeletic, Chris 12 DeMatha Cath 10:34.04 11:29.12 2
20 Dubuque, William 11 Paul VI Catholic 11:57.37 11:36.52 1
21 Poling, Matt 10 Bishop Ireton 11:33.44 11:41.13 1
Event 11 Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Meet Record: R 13.92 2004 Dominic Berger, DeMatha
2014 Winner: 14.55 5/17/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -1.0
1 Monroe, Ayron 12 St. John's C 14.21 14.57q
2 Davis, Ian 11 Our Lady of 15.28 15.23q
3 Haraway, Deon 12 DeMatha Cath 15.51 15.85q
4 Rojas, Jessiah 11 St. Mary's R 17.50 17.38q
5 Torres, Ethan 10 Bishop O'Connell 17.61 18.75
6 Carr, Chris 11 Bishop O'Connell 21.07
7 Abbate, Marcello 10 Paul VI Catholic 20.84 21.25
Heat 2 Preliminaries Wind: -1.3
1 Thompson, David 11 DeMatha Cath 14.98 15.26q
2 Healy, William 11 Gonzaga Coll 15.10 15.29q
3 Hansford, Demani 10 St. John's C 15.73 16.81q
4 Barron, Tyler 11 Gonzaga Coll 17.49q
5 Ivey, Darnell 11 Bishop McNam 17.98 18.11
6 Paul, Calixte 11 St. John's C 18.54 20.16
-- Ammon, Josh 12 Bishop Ireton 16.67 DQ interference
=================================================================================
Meet Record: R 13.92 2004 Dominic Berger, DeMatha
2014 Winner: 14.55 5/17/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Monroe, Ayron 12 St. John's C 14.21 14.57q -1.0 1
2 Davis, Ian 11 Our Lady of 15.28 15.23q -1.0 1
3 Thompson, David 11 DeMatha Cath 14.98 15.26q -1.3 2
4 Healy, William 11 Gonzaga Coll 15.10 15.29q -1.3 2
5 Haraway, Deon 12 DeMatha Cath 15.51 15.85q -1.0 1
6 Hansford, Demani 10 St. John's C 15.73 16.81q -1.3 2
7 Rojas, Jessiah 11 St. Mary's R 17.50 17.38q -1.0 1
8 Barron, Tyler 11 Gonzaga Coll 17.49q -1.3 2
9 Ivey, Darnell 11 Bishop McNam 17.98 18.11 -1.3 2
10 Torres, Ethan 10 Bishop O'Connell 17.61 18.75 -1.0 1
11 Paul, Calixte 11 St. John's C 18.54 20.16 -1.3 2
12 Carr, Chris 11 Bishop O'Connell 21.07 -1.0 1
13 Abbate, Marcello 10 Paul VI Catholic 20.84 21.25 -1.0 1
-- Ammon, Josh 12 Bishop Ireton 16.67 DQ -1.3 2 interference
Event 24 Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Meet Record: R 13.92 2004 Dominic Berger, DeMatha
2014 Winner: 14.55 5/17/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Prelims Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Monroe, Ayron 12 St. John's 14.57 14.63 -2.2 10
2 Davis, Ian 11 Good Counsel 15.23 15.08 -2.2 8
3 Healy, William 11 Gonzaga 15.29 15.34 -2.2 6
4 Hansford, Demani 10 St. John's 16.81 15.77 -2.2 5
5 Haraway, Deon 12 DeMatha 15.85 15.84 -2.2 4
6 Thompson, David 11 DeMatha 15.26 15.85 -2.2 3
7 Rojas, Jessiah 11 Ryken 17.38 17.60 -2.2 2
8 Barron, Tyler 11 Gonzaga 17.49 17.73 -2.2 1
Event 32 Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Meet Record: R 37.72 2004 Dominic Berger, DeMatha
2014 Winner: 40.13 5/17/2014 David Thompson, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Gonson, Sam 10 Gonzaga 46.23
2 Carr, Chris 11 Bishop O'Connell 48.60
3 Mack, donovan 12 Good Counsel 49.02 48.69
Section 2
1 Fields, Tyler 12 DeMatha 43.33 43.20
2 Rojas, Jessiah 11 Ryken 43.95 44.95
3 Briscoe, Charles 9 St. John's 44.66 44.97
4 Poling, Paul 11 Bishop Ireton 44.56 45.93
5 Barron, Tyler 11 Gonzaga 46.34 46.46
6 Torres, Ethan 10 Bishop O'Connell 47.48 47.54
7 Smith, Ryan 10 McNamara 48.79 50.17
Section 3
1 Monroe, Ayron 12 St. John's 39.88 39.11 10
2 Thompson, David 11 DeMatha 39.95 40.47 8
3 Healy, William 11 Gonzaga 41.42 40.55 6
4 Cleaver, Justin (tyler) 11 Good Counsel 41.16 41.14 5
5 Haraway, Deon 12 DeMatha 43.01 41.33 4
6 Hansford, Demani 10 St. John's 42.86 41.34 3
7 Davis, Ian 11 Good Counsel 42.12 41.79 2
8 Ivey, Darnell 11 McNamara 42.99 42.49 1
===================================================================================
Meet Record: R 37.72 2004 Dominic Berger, DeMatha
2014 Winner: 40.13 5/17/2014 David Thompson, Bishop McNam
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Monroe, Ayron 12 St. John's 39.88 39.11 3 10
2 Thompson, David 11 DeMatha 39.95 40.47 3 8
3 Healy, William 11 Gonzaga 41.42 40.55 3 6
4 Cleaver, Justin (tyler) 11 Good Counsel 41.16 41.14 3 5
5 Haraway, Deon 12 DeMatha 43.01 41.33 3 4
6 Hansford, Demani 10 St. John's 42.86 41.34 3 3
7 Davis, Ian 11 Good Counsel 42.12 41.79 3 2
8 Ivey, Darnell 11 McNamara 42.99 42.49 3 1
9 Fields, Tyler 12 DeMatha 43.33 43.20 2
10 Rojas, Jessiah 11 Ryken 43.95 44.95 2
11 Briscoe, Charles 9 St. John's 44.66 44.97 2
12 Poling, Paul 11 Bishop Ireton 44.56 45.93 2
13 Gonson, Sam 10 Gonzaga 46.23 1
14 Barron, Tyler 11 Gonzaga 46.34 46.46 2
15 Torres, Ethan 10 Bishop O'Connell 47.48 47.54 2
16 Carr, Chris 11 Bishop O'Connell 48.60 1
17 Mack, donovan 12 Good Counsel 49.02 48.69 1
18 Smith, Ryan 10 McNamara 48.79 50.17 2
Event 38 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 42.53 5/17/2014 DeMatha Catholic, DeMatha Cath
A McFarland, D Haraway, D Marshall Jr., A Newbold
2014 Winner: 42.53 5/17/2014 DeMatha Catholic, DeMatha Cath
A McFarland, D Haraway, D Marshall Jr., A Newbold
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Our Lady of Good Counsel 46.00 45.64 5
1) Paye, Keon 12 2) Cleaver, Justin (tyler) 11
3) Batto, Chris 12 4) Davis, Ian 11
2 Bishop Ireton 45.59 45.65 4
1) Smith, Sam 10 2) Ammon, Josh 12
3) Smith, Andrew 12 4) Jones, Perris 10
3 Paul VI Catholic 48.76 49.25 1
1) Hutson, Chase 9 2) Stowell, Tyler 9
3) DelCanto, Guizen 12 4) Armstrong, Michael 12
Section 2
1 DeMatha Catholic High School 41.17 41.50R 10
1) Nelson, Brenton 11 2) McFarland, Anthony 10
3) Turner, Darryl 11 4) Haraway, Darryl 12
2 Bishop McNamara High School 43.43 44.78 8
1) Byrd, Kevin 9 2) McCullough, Jonathan 11
3) Murray, Camari 11 4) Williams, Xavier 10
3 St. John's College High School 41.69 45.26 6
1) Crawford, Chaz 9 2) Briscoe, Charles 9
3) Hines, Brandon 9 4) Bellan, Maurice 9
4 Bishop O'Connell 43.56 46.25 3 exchange violation
1) Watts, Stacey 10 2) Holloman, Christian 12
3) Jordan, Amir 9 4) Ellis, DeJuan 9
5 Gonzaga College High School 45.11 46.49 2 exchange violation
1) Gbemiye-ett, Ebruba 10 2) Healy, William 11
3) Kisailus, Cameron 11 4) Jones, Tre 11
===================================================================================
Meet Record: R 42.53 5/17/2014 DeMatha Catholic, DeMatha Cath
A McFarland, D Haraway, D Marshall Jr., A Newbold
2014 Winner: 42.53 5/17/2014 DeMatha Catholic, DeMatha Cath
A McFarland, D Haraway, D Marshall Jr., A Newbold
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 DeMatha Catholic High School 41.17 41.50R 2 10
1) Nelson, Brenton 11 2) McFarland, Anthony 10
3) Turner, Darryl 11 4) Haraway, Darryl 12
2 Bishop McNamara High School 43.43 44.78 2 8
1) Byrd, Kevin 9 2) McCullough, Jonathan 11
3) Murray, Camari 11 4) Williams, Xavier 10
3 St. John's College High School 41.69 45.26 2 6
1) Crawford, Chaz 9 2) Briscoe, Charles 9
3) Hines, Brandon 9 4) Bellan, Maurice 9
4 Our Lady of Good Counsel 46.00 45.64 1 5
1) Paye, Keon 12 2) Cleaver, Justin (tyler) 11
3) Batto, Chris 12 4) Davis, Ian 11
5 Bishop Ireton 45.59 45.65 1 4
1) Smith, Sam 10 2) Ammon, Josh 12
3) Smith, Andrew 12 4) Jones, Perris 10
6 Bishop O'Connell 43.56 46.25 2 3 exchange violation
1) Watts, Stacey 10 2) Holloman, Christian 12
3) Jordan, Amir 9 4) Ellis, DeJuan 9
7 Gonzaga College High School 45.11 46.49 2 2 exchange violation
1) Gbemiye-ett, Ebruba 10 2) Healy, William 11
3) Kisailus, Cameron 11 4) Jones, Tre 11
8 Paul VI Catholic 48.76 49.25 1 1
1) Hutson, Chase 9 2) Stowell, Tyler 9
3) DelCanto, Guizen 12 4) Armstrong, Michael 12
Event 17 Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 1:27.96 2005 DeMatha, DeMatha
2014 Winner: 1:28.59 5/16/2014 St. John's College, St. John's C
A Hansford, A Ruffin, Jr., W Garcia, E HARRISON
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Gonzaga College High School 1:31.56 6
1) Gbemiye-ett, Ebruba 10 2) Branch, Shareek 11
3) Healy, William 11 4) Jones, Tre 11
2 Bishop Ireton 1:37.44 1:37.27 2
1) Ammon, Josh 12 2) Smith, Sam 10
3) Smith, Andrew 12 4) Jones, Perris 10
3 Paul VI Catholic 1:41.41 1:37.95 1
1) Abbate, Marcello 10 2) Perez, David 11
3) Stowell, Tyler 9 4) Hutson, Chase 9
4 Bishop O'Connell 1:42.93 1:40.16
1) Stone-Dowdy, Myles 9 2) Cooke, Kyle 10
3) Holloman, Christian 12 4) Williams, william 10
Section 2
1 St. John's College High School 1:26.75 1:26.66R 10
1) Hansford, Aaron 11 2) Kabi, Mandela 12
3) Harrison, Eric 10 4) Garcia, Wilber 12
2 DeMatha Catholic High School 1:31.71 1:27.33R 8
1) Nelson, Brenton 11 2) McFarland, Anthony 10
3) Turner, Darryl 11 4) Haraway, Darryl 12
3 Bishop McNamara High School 1:34.36 1:34.44 5
1) Smith, Alex 10 2) Okeke, Arinze 10
3) Edwards, Robert 9 4) Holder, Jordan 10
4 Our Lady of Good Counsel 1:35.10 1:34.49 4
1) Davis, Ian 11 2) Paye, Keon 12
3) Cleaver, Justin (tyler) 11 4) Imes, Jonathan 10
5 Archbishop Carroll High School 1:33.84 1:35.42 3
1) Deloatch, David 9 2) Dobbins, Dante 12
3) King, Jr, Laurence 11 4) Davis, Nazareth 9
===================================================================================
Meet Record: R 1:27.96 2005 DeMatha, DeMatha
2014 Winner: 1:28.59 5/16/2014 St. John's College, St. John's C
A Hansford, A Ruffin, Jr., W Garcia, E HARRISON
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 St. John's College High School 1:26.75 1:26.66R 2 10
1) Hansford, Aaron 11 2) Kabi, Mandela 12
3) Harrison, Eric 10 4) Garcia, Wilber 12
2 DeMatha Catholic High School 1:31.71 1:27.33R 2 8
1) Nelson, Brenton 11 2) McFarland, Anthony 10
3) Turner, Darryl 11 4) Haraway, Darryl 12
3 Gonzaga College High School 1:31.56 1 6
1) Gbemiye-ett, Ebruba 10 2) Branch, Shareek 11
3) Healy, William 11 4) Jones, Tre 11
4 Bishop McNamara High School 1:34.36 1:34.44 2 5
1) Smith, Alex 10 2) Okeke, Arinze 10
3) Edwards, Robert 9 4) Holder, Jordan 10
5 Our Lady of Good Counsel 1:35.10 1:34.49 2 4
1) Davis, Ian 11 2) Paye, Keon 12
3) Cleaver, Justin (tyler) 11 4) Imes, Jonathan 10
6 Archbishop Carroll High School 1:33.84 1:35.42 2 3
1) Deloatch, David 9 2) Dobbins, Dante 12
3) King, Jr, Laurence 11 4) Davis, Nazareth 9
7 Bishop Ireton 1:37.44 1:37.27 1 2
1) Ammon, Josh 12 2) Smith, Sam 10
3) Smith, Andrew 12 4) Jones, Perris 10
8 Paul VI Catholic 1:41.41 1:37.95 1 1
1) Abbate, Marcello 10 2) Perez, David 11
3) Stowell, Tyler 9 4) Hutson, Chase 9
9 Bishop O'Connell 1:42.93 1:40.16 1
1) Stone-Dowdy, Myles 9 2) Cooke, Kyle 10
3) Holloman, Christian 12 4) Williams, william 10
Event 40 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 3:20.14 2005 DeMatha, DeMatha
2014 Winner: 3:26.13 5/17/2014 Bishop McNamara, Bishop McNam
J Johnson, K Hoog, D Thompson, J McCullough
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Bishop McNamara High School 3:42.93 3:34.69 3
1) Murray, Camari 11 2) Boone, Taivion 11
3) Williams, Xavier 10 4) Holder, Jordan 10
2 St. Mary's Ryken High School 3:34.00 3:39.37 2
1) Bushell, Andrew 9 2) Makell, John 10
3) Crumb, Josh 10 4) Chase, Jacob 11
3 Bishop Ireton 3:40.98 3:39.92 1
1) Smith, Sam 10 2) Jones, Perris 10
3) Poling, Paul 11 4) Smith, Andrew 12
4 Our Lady of Good Counsel 3:42.00 3:46.20
1) Arias, Ethan 8 2) Snowden, Zammarre 9
3) Mack, donovan 12 4) Vazzana, Jimmy 10
5 Bishop O'Connell 3:47.13 3:47.78
1) Vega, Bryan 10 2) Dudley, Alex 9
3) Speier, Josh 12 4) Jean, Bradley 11
Section 2
1 Archbishop Carroll High School 3:25.04 3:22.23 10
1) Orji, Nicholas 12 2) Fogle, Ethan 9
3) Cook, Stedman 11 4) Leach, Kendall 11
2 DeMatha Catholic High School 3:22.64 3:23.09 8
1) Thompson, David 11 2) Chigbue, Kenneth 12
3) Fields, Tyler 12 4) Graham, Joe 12
3 St. John's College High School 3:22.20 3:27.20 6
1) Eggleston, Nicholas 9 2) Garcia, Wilber 12
3) Harrison, Eric 10 4) Hansford, Aaron 11
4 Gonzaga College High School 3:27.61 3:28.31 5
1) Branch, Shareek 11 2) Gbemiye-ett, Ebruba 10
3) Jones, Tre 11 4) Roberts, Ajani 12
5 Paul VI Catholic 3:31.63 3:34.22 4
1) Duren, James 10 2) Kocis, Matt 12
3) Danisewicz, Jack 12 4) Koritko, Nick 12
===================================================================================
Meet Record: R 3:20.14 2005 DeMatha, DeMatha
2014 Winner: 3:26.13 5/17/2014 Bishop McNamara, Bishop McNam
J Johnson, K Hoog, D Thompson, J McCullough
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Archbishop Carroll High School 3:25.04 3:22.23 2 10
1) Orji, Nicholas 12 2) Fogle, Ethan 9
3) Cook, Stedman 11 4) Leach, Kendall 11
2 DeMatha Catholic High School 3:22.64 3:23.09 2 8
1) Thompson, David 11 2) Chigbue, Kenneth 12
3) Fields, Tyler 12 4) Graham, Joe 12
3 St. John's College High School 3:22.20 3:27.20 2 6
1) Eggleston, Nicholas 9 2) Garcia, Wilber 12
3) Harrison, Eric 10 4) Hansford, Aaron 11
4 Gonzaga College High School 3:27.61 3:28.31 2 5
1) Branch, Shareek 11 2) Gbemiye-ett, Ebruba 10
3) Jones, Tre 11 4) Roberts, Ajani 12
5 Paul VI Catholic 3:31.63 3:34.22 2 4
1) Duren, James 10 2) Kocis, Matt 12
3) Danisewicz, Jack 12 4) Koritko, Nick 12
6 Bishop McNamara High School 3:42.93 3:34.69 1 3
1) Murray, Camari 11 2) Boone, Taivion 11
3) Williams, Xavier 10 4) Holder, Jordan 10
7 St. Mary's Ryken High School 3:34.00 3:39.37 1 2
1) Bushell, Andrew 9 2) Makell, John 10
3) Crumb, Josh 10 4) Chase, Jacob 11
8 Bishop Ireton 3:40.98 3:39.92 1 1
1) Smith, Sam 10 2) Jones, Perris 10
3) Poling, Paul 11 4) Smith, Andrew 12
9 Our Lady of Good Counsel 3:42.00 3:46.20 1
1) Arias, Ethan 8 2) Snowden, Zammarre 9
3) Mack, donovan 12 4) Vazzana, Jimmy 10
10 Bishop O'Connell 3:47.13 3:47.78 1
1) Vega, Bryan 10 2) Dudley, Alex 9
3) Speier, Josh 12 4) Jean, Bradley 11
Event 7 Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
Meet Record: R 7:54.68 2007 Gonzaga, Gonzaga
Ward, Taylor, Ledder, Shields
2014 Winner: 8:03.57 5/16/2014 DeMatha Catholic, DeMatha Cath
J Langley, J Hamilton, J Oputa, J Nash
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Paul VI Catholic 8:01.98 8:03.32 10
1) Duren, James 10 2) Danisewicz, Jack 12
3) Kocis, Matt 12 4) Koritko, Nick 12
2 Our Lady of Good Counsel 8:38.95 8:13.93 8
1) Wavering, Jack 11 2) Imes, Jonathan 10
3) McGivern, Kevin 11 4) Vazzana, Jimmy 10
3 Gonzaga College High School 8:22.63 8:16.69 6
1) Branch, Shareek 11 2) Wimbish, Will 12
3) Caldwell, Philip 11 4) Gold, Michael 11
4 Bishop O'Connell 8:28.50 8:28.09 5
1) Vega, Bryan 10 2) Lucas, Neil 11
3) Dannaher, Kevin 11 4) Speier, Josh 12
5 DeMatha Catholic High School 8:49.27 8:30.14 4
1) Allen, Stephen 11 2) Crockett, Lester 12
3) Graham, Joe 12 4) Jeletic, Chris 12
6 Archbishop Carroll High School 9:02.89 8:40.90 3
1) Deloatch, David 9 2) Jones, Toshiro 12
3) Orji, Nicholas 12 4) Stevenson, Geonte 11
7 St. John's College High School 9:09.99 8:44.78 2
1) Eggleston, Nicholas 9 2) Kinney, Brandon 11
3) Paul, Cedric 12 4) Spencer, Justin 12
8 Bishop McNamara High School 9:05.83 1
1) Boone, Taivion 11 2) Trotman, Ellion 10
3) Holder, Jordan 10 4) Eddy, Joshua 10
9 St. Mary's Ryken High School 10:01.31 9:33.21
1) Halterman, Jacob 10 2) Dziekiewicz, Cameron 10
3) Schadegg, Trae 9 4) Chase, Jacob 11
Event 20 Boys High Jump
================================================================================
Opening height 5' 06"
Meet Record: R 6-08 1997 Orohsye, Carroll
2014 Winner: 6-02 5/17/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kabi, Mandela 12 St. John's 6-02.00 6-02.00 10
5-06.00 5-08.00 5-10.00 6-00.00 6-02.00
O O O XO O
2 Monroe, Ayron 12 St. John's 6-02.00 6-02.00 8
5-06.00 5-08.00 5-10.00 6-00.00 6-02.00
P O O O XO
3 Eke, Uche 12 Good Counsel 5-10.00 6-00.00 6
5-06.00 5-08.00 5-10.00 6-00.00 6-02.00
O XXO XO XO XXX
4 Stevenson, Reid 12 Bishop O'Connell 6-02.00 5-10.00 5
5-06.00 5-08.00 5-10.00 6-00.00
O O O XXX
5 Ivey, Darnell 11 McNamara 5-08.00 5-10.00 4
5-06.00 5-08.00 5-10.00 6-00.00
O O XXO XXX
6 Fields, Tyler 12 DeMatha 6-00.00 5-08.00 3
5-06.00 5-08.00 5-10.00
P O XXX
-- Smith, Ryan 10 McNamara 5-06.00 NH
5-06.00
XXX
Event 2 Boys Long Jump
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 22-03 5/17/2013 Jordan Martin, Bishop McNam
2014 Winner: 21-10 5/16/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Flight 1
1 Thompson, David 11 DeMatha 21-10.50 NWI 5
20-02(NWI) FOUL 20-09.75(NWI) 20-01.50(NWI) 20-10(NWI) 21-10.50(NWI)
2 Snowden, Zammarre 9 Good Counsel 17-09.00 NWI
17-09(NWI) FOUL 15-03(NWI)
3 McNeil, Micah 9 Good Counsel 17-05.50 NWI
17-05.50(NWI) 14-06(NWI) 13-04(NWI)
4 Fronda, Matt 10 Gonzaga 16-07.75 17-05.00 NWI
17-04(NWI) 17-05(NWI) 16-07.50(NWI)
5 Jones, Perris 10 Bishop Ireton 18-10.25 16-10.00 NWI
16-07(NWI) FOUL 16-10(NWI)
6 Stone-Dowdy, Myles 9 Bishop O'Connell 17-03.00 16-07.50 NWI
14-09.75(NWI) FOUL 16-07.50(NWI)
7 Okeke, Arinze 10 McNamara 17-05.00 16-06.50 NWI
16-06.50(NWI) FOUL FOUL
8 Bell, Ethan 10 Bishop O'Connell 18-03.00 16-03.50 NWI
15-09.50(NWI) 15-08(NWI) 16-03.50(NWI)
9 Mintesnot, Tommy 11 Bishop Ireton 15-02.50 NWI
14-10(NWI) 14-10.50(NWI) 15-02.50(NWI)
Flight 2
1 Nelson, Brenton 11 DeMatha 23-00.50 22-06.00R NWI 10
22-06(NWI) 21-04.50(NWI) 21-04(NWI) 19-09.50(NWI) 20-09(NWI) 21-00(NWI)
2 Monroe, Ayron 12 St. John's 21-06.50 22-04.00R NWI 8
21-08(NWI) 22-01.50(NWI) 22-04(NWI) 21-10.50(NWI) 21-11(NWI) 21-09(NWI)
3 Kabi, Mandela 12 St. John's 22-05.00 22-00.00 NWI 6
21-06(NWI) 22-00(NWI) 21-04(NWI) 14-11.50(NWI) 1-06(NWI) 21-09(NWI)
4 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 21-08.00 21-05.00 NWI 4
20-04(NWI) FOUL FOUL 20-05(NWI) 13-11(NWI) 21-05(NWI)
5 Byrd, Kevin 9 McNamara 20-06.00 21-00.00 NWI 3
19-10(NWI) PASS PASS 19-09(NWI) 20-03(NWI) 21-00(NWI)
5 McCullough, Jonathan 11 McNamara 20-03.00 21-00.00 NWI 2
18-07.50(NWI) 21-00(NWI) 19-04(NWI) 19-04(NWI) 20-00(NWI)
7 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga 19-10.25 20-05.00 NWI 1
20-05(NWI) 19-02.50(NWI) 20-01.50(NWI) 19-07(NWI) 19-10(NWI) 18-09(NWI)
8 Fields, Tyler 12 DeMatha 21-01.00 20-04.00 NWI
19-06(NWI) 20-03(NWI) 19-03.50(NWI) 18-09(NWI) 20-04(NWI) 19-10(NWI)
9 Briscoe, Charles 9 St. John's 19-01.50 19-05.00 NWI
19-05(NWI) 18-08.50(NWI) 17-00(NWI)
10 Roberts, Ajani 12 Gonzaga 19-01.75 19-04.50 NWI
19-02(NWI) 19-04.50(NWI) 17-11(NWI)
11 Stowell, Tyler 9 Paul VI Catholic 18-11.50 18-01.00 NWI
17-10(NWI) 18-01(NWI) 17-09(NWI)
12 Cleaver, Justin (tyler) 11 Good Counsel 19-10.50 17-07.50 NWI
17-07.50(NWI) 17-04.50(NWI) 17-04(NWI)
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 22-03 5/17/2013 Jordan Martin, Bishop McNam
2014 Winner: 21-10 5/16/2014 Ayron Monroe, St. John's C
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Nelson, Brenton 11 DeMatha 23-00.50 22-06.00R NWI 10
22-06(NWI) 21-04.50(NWI) 21-04(NWI) 19-09.50(NWI) 20-09(NWI) 21-00(NWI)
2 Monroe, Ayron 12 St. John's 21-06.50 22-04.00R NWI 8
21-08(NWI) 22-01.50(NWI) 22-04(NWI) 21-10.50(NWI) 21-11(NWI) 21-09(NWI)
3 Kabi, Mandela 12 St. John's 22-05.00 22-00.00 NWI 6
21-06(NWI) 22-00(NWI) 21-04(NWI) 14-11.50(NWI) 1-06(NWI) 21-09(NWI)
4 Thompson, David 11 DeMatha 21-10.50 NWI 5
20-02(NWI) FOUL 20-09.75(NWI) 20-01.50(NWI) 20-10(NWI) 21-10.50(NWI)
5 Ellis, DeJuan 9 Bishop O'Connell 21-08.00 21-05.00 NWI 4
20-04(NWI) FOUL FOUL 20-05(NWI) 13-11(NWI) 21-05(NWI)
6 Byrd, Kevin 9 McNamara 20-06.00 21-00.00 NWI 3
19-10(NWI) PASS PASS 19-09(NWI) 20-03(NWI) 21-00(NWI)
7 McCullough, Jonathan 11 McNamara 20-03.00 21-00.00 NWI 2
18-07.50(NWI) 21-00(NWI) 19-04(NWI) 19-04(NWI) 20-00(NWI)
8 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga 19-10.25 20-05.00 NWI 1
20-05(NWI) 19-02.50(NWI) 20-01.50(NWI) 19-07(NWI) 19-10(NWI) 18-09(NWI)
9 Fields, Tyler 12 DeMatha 21-01.00 20-04.00 NWI
19-06(NWI) 20-03(NWI) 19-03.50(NWI) 18-09(NWI) 20-04(NWI) 19-10(NWI)
10 Briscoe, Charles 9 St. John's 19-01.50 19-05.00 NWI
19-05(NWI) 18-08.50(NWI) 17-00(NWI)
11 Roberts, Ajani 12 Gonzaga 19-01.75 19-04.50 NWI
19-02(NWI) 19-04.50(NWI) 17-11(NWI)
12 Stowell, Tyler 9 Paul VI Catholic 18-11.50 18-01.00 NWI
17-10(NWI) 18-01(NWI) 17-09(NWI)
13 Snowden, Zammarre 9 Good Counsel 17-09.00 NWI
17-09(NWI) FOUL 15-03(NWI)
14 Cleaver, Justin (tyler) 11 Good Counsel 19-10.50 17-07.50 NWI
17-07.50(NWI) 17-04.50(NWI) 17-04(NWI)
15 McNeil, Micah 9 Good Counsel 17-05.50 NWI
17-05.50(NWI) 14-06(NWI) 13-04(NWI)
16 Fronda, Matt 10 Gonzaga 16-07.75 17-05.00 NWI
17-04(NWI) 17-05(NWI) 16-07.50(NWI)
17 Jones, Perris 10 Bishop Ireton 18-10.25 16-10.00 NWI
16-07(NWI) FOUL 16-10(NWI)
18 Stone-Dowdy, Myles 9 Bishop O'Connell 17-03.00 16-07.50 NWI
14-09.75(NWI) FOUL 16-07.50(NWI)
19 Okeke, Arinze 10 McNamara 17-05.00 16-06.50 NWI
16-06.50(NWI) FOUL FOUL
20 Bell, Ethan 10 Bishop O'Connell 18-03.00 16-03.50 NWI
15-09.50(NWI) 15-08(NWI) 16-03.50(NWI)
21 Mintesnot, Tommy 11 Bishop Ireton 15-02.50 NWI
14-10(NWI) 14-10.50(NWI) 15-02.50(NWI)
Event 19 Boys Triple Jump
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 45-04 2006 Tyrone Putman, Gonzaga
2014 Winner: 44-00 5/17/2014 Maurice Holmes, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Flight 1
1 Smith, Ryan 10 McNamara 36-06.00 40-06.50 NWI 4
39-08(NWI) 40-06.50(NWI) 39-06(NWI) 39-04.50(NWI) 39-04(NWI) 38-05.50(NWI)
2 Briscoe, Charles 9 St. John's 36-09.75 39-05.00 NWI 3
FOUL 38-08.50(NWI) 39-05(NWI) FOUL 38-00(NWI) 38-02.25(NWI)
3 Green, Naeem 9 Good Counsel 37-02.00 38-04.50 NWI 1
37-11.25(NWI) 38-01(NWI) FOUL 37-10.25(NWI) 38-04.50(NWI) 36-02.75(NWI)
4 Yankey, Cullen 9 Good Counsel 34-02.00 38-04.25 NWI
38-04.25(NWI) 35-10(NWI) 38-03.50(NWI) 31-01.50(NWI) 37-00(NWI) 37-03.50(NWI)
5 Stone-Dowdy, Myles 9 Bishop O'Connell 36-04.00 36-02.00 NWI
36-00.50(NWI) 36-02(NWI) 35-08.25(NWI)
6 Fronda, Matt 10 Gonzaga 34-09.00 35-07.50 NWI
35-07.50(NWI) 34-10(NWI) 33-06(NWI)
7 McNeil, Micah 9 Good Counsel 34-06.00 34-07.50 NWI
34-07.50(NWI) FOUL FOUL
Flight 2
1 Nelson, Brenton 11 DeMatha 47-02.00 47-05.50R NWI 10
47-05.50(NWI) FOUL PASS 47-02.25(NWI) 46-00.25(NWI) PASS
2 Kabi, Mandela 12 St. John's 44-00.00 43-11.50 NWI 8
FOUL 40-03(NWI) PASS 41-04(NWI) 43-11.50(NWI) 41-08.50(NWI)
3 McCullough, Jonathan 11 McNamara 44-11.50 43-09.25 NWI 6
43-01.50(NWI) FOUL 43-09.25(NWI) FOUL FOUL FOUL
4 Haraway, Deon 12 DeMatha 46-10.50 43-02.00 NWI 5
43-02(NWI) 42-02.50(NWI) PASS 42-05(NWI) 40-01(NWI) 42-03.50(NWI)
5 Credle, Dave 11 Gonzaga 37-03.50 38-11.00 NWI 2
38-03.50(NWI) 38-11(NWI) 37-11(NWI) 38-03.50(NWI) FOUL 35-10(NWI)
6 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga 39-02.75 38-01.00 NWI
FOUL 38-01(NWI) 37-04(NWI) 37-01.25(NWI) 36-03.75(NWI) 37-05.25(NWI)
7 Bell, Ethan 10 Bishop O'Connell 39-02.50 37-06.00 NWI
FOUL 34-05.25(NWI) 37-06(NWI)
-- Tyner, Jordan 12 St. John's 42-04.75 FOUL
FOUL PASS FOUL
=====================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 45-04 2006 Tyrone Putman, Gonzaga
2014 Winner: 44-00 5/17/2014 Maurice Holmes, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Nelson, Brenton 11 DeMatha 47-02.00 47-05.50R NWI 10
47-05.50(NWI) FOUL PASS 47-02.25(NWI) 46-00.25(NWI) PASS
2 Kabi, Mandela 12 St. John's 44-00.00 43-11.50 NWI 8
FOUL 40-03(NWI) PASS 41-04(NWI) 43-11.50(NWI) 41-08.50(NWI)
3 McCullough, Jonathan 11 McNamara 44-11.50 43-09.25 NWI 6
43-01.50(NWI) FOUL 43-09.25(NWI) FOUL FOUL FOUL
4 Haraway, Deon 12 DeMatha 46-10.50 43-02.00 NWI 5
43-02(NWI) 42-02.50(NWI) PASS 42-05(NWI) 40-01(NWI) 42-03.50(NWI)
5 Smith, Ryan 10 McNamara 36-06.00 40-06.50 NWI 4
39-08(NWI) 40-06.50(NWI) 39-06(NWI) 39-04.50(NWI) 39-04(NWI) 38-05.50(NWI)
6 Briscoe, Charles 9 St. John's 36-09.75 39-05.00 NWI 3
FOUL 38-08.50(NWI) 39-05(NWI) FOUL 38-00(NWI) 38-02.25(NWI)
7 Credle, Dave 11 Gonzaga 37-03.50 38-11.00 NWI 2
38-03.50(NWI) 38-11(NWI) 37-11(NWI) 38-03.50(NWI) FOUL 35-10(NWI)
8 Green, Naeem 9 Good Counsel 37-02.00 38-04.50 NWI 1
37-11.25(NWI) 38-01(NWI) FOUL 37-10.25(NWI) 38-04.50(NWI) 36-02.75(NWI)
9 Yankey, Cullen 9 Good Counsel 34-02.00 38-04.25 NWI
38-04.25(NWI) 35-10(NWI) 38-03.50(NWI) 31-01.50(NWI) 37-00(NWI) 37-03.50(NWI)
10 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga 39-02.75 38-01.00 NWI
FOUL 38-01(NWI) 37-04(NWI) 37-01.25(NWI) 36-03.75(NWI) 37-05.25(NWI)
11 Bell, Ethan 10 Bishop O'Connell 39-02.50 37-06.00 NWI
FOUL 34-05.25(NWI) 37-06(NWI)
12 Stone-Dowdy, Myles 9 Bishop O'Connell 36-04.00 36-02.00 NWI
36-00.50(NWI) 36-02(NWI) 35-08.25(NWI)
13 Fronda, Matt 10 Gonzaga 34-09.00 35-07.50 NWI
35-07.50(NWI) 34-10(NWI) 33-06(NWI)
14 McNeil, Micah 9 Good Counsel 34-06.00 34-07.50 NWI
34-07.50(NWI) FOUL FOUL
-- Tyner, Jordan 12 St. John's 42-04.75 FOUL
FOUL PASS FOUL
Event 22 Boys Shot Put
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 51-07 2006 Danny Matheny, Paul VI
2014 Winner: 50-02 5/17/2014 Julian Nelson, Archbishop C
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Nelson, Julian 12 Carroll 50-06.00 8
47-04 49-09 50-02 50-06 50-05 47-03.50
2 Taylor, Kellon 11 DeMatha 49-01.75 6
48-10 PASS PASS 45-08 PASS 49-01.75
3 Royster, Micah 11 St. John's 40-11.00
37-09 39-05 40-11 FOUL 37-10.50 37-01.50
4 Assoua, Eric 12 St. John's 40-07.00
36-09 35-06 40-07
5 Hijazi, Noel 11 St. John's 36-00.00
FOUL 35-05 36-00
6 Farrell, Johnny 11 Good Counsel 32-06.00 32-04.00
31-11 30-01 32-04
7 Woods, James 11 Paul VI Catholic 29-10.00 31-08.00
31-04 30-08 31-08
8 Adams, Connor 12 Paul VI Catholic 30-05.50 30-04.00
26-10 30-04 29-02
Flight 2
1 Bennett, Jabari 9 Gonzaga 50-04.00 51-01.00 10
50-03 51-01 49-11.50 50-10.50 49-10.75 50-08.75
2 Fontaine, Austin 9 DeMatha 45-11.00 47-02.25 5
46-11 46-05 45-08 44-10 45-01 47-02.25
3 Jones, Carrington 10 Ryken 42-04.00 44-11.50 4
41-08 44-06 41-04.50 43-02.50 44-11.50 42-10.50
4 Parran, Dallas 11 McNamara 44-04.00 43-08.00 3
43-08 41-06 43-02.50 41-00 40-06 40-07.50
5 Mack, Jordon 11 Bishop O'Connell 41-02.00 41-08.00 2
41-08 FOUL 41-06 FOUL 37-03 41-01
6 Elder, Aaron 12 Gonzaga 40-10.00 41-01.00 1
41-01 39-02 40-02 39-10 39-03.50 36-08
7 Jones, Terrill 10 DeMatha 40-04.50 39-10.00
37-06 35-06 39-10
8 Hutson, Caleb 12 Paul VI Catholic 38-03.00 38-06.00
38-06 38-05 37-01
9 Johnson, Amari 10 Bishop O'Connell 39-02.50 38-00.00
35-04 38-00 37-09
10 Obiorah, Solu 9 Gonzaga 34-11.00 30-11.00
FOUL 30-11 FOUL
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 51-07 2006 Danny Matheny, Paul VI
2014 Winner: 50-02 5/17/2014 Julian Nelson, Archbishop C
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Bennett, Jabari 9 Gonzaga 50-04.00 51-01.00 10
50-03 51-01 49-11.50 50-10.50 49-10.75 50-08.75
2 Nelson, Julian 12 Carroll 50-06.00 8
47-04 49-09 50-02 50-06 50-05 47-03.50
3 Taylor, Kellon 11 DeMatha 49-01.75 6
48-10 PASS PASS 45-08 PASS 49-01.75
4 Fontaine, Austin 9 DeMatha 45-11.00 47-02.25 5
46-11 46-05 45-08 44-10 45-01 47-02.25
5 Jones, Carrington 10 Ryken 42-04.00 44-11.50 4
41-08 44-06 41-04.50 43-02.50 44-11.50 42-10.50
6 Parran, Dallas 11 McNamara 44-04.00 43-08.00 3
43-08 41-06 43-02.50 41-00 40-06 40-07.50
7 Mack, Jordon 11 Bishop O'Connell 41-02.00 41-08.00 2
41-08 FOUL 41-06 FOUL 37-03 41-01
8 Elder, Aaron 12 Gonzaga 40-10.00 41-01.00 1
41-01 39-02 40-02 39-10 39-03.50 36-08
9 Royster, Micah 11 St. John's 40-11.00
37-09 39-05 40-11 FOUL 37-10.50 37-01.50
10 Assoua, Eric 12 St. John's 40-07.00
36-09 35-06 40-07
11 Jones, Terrill 10 DeMatha 40-04.50 39-10.00
37-06 35-06 39-10
12 Hutson, Caleb 12 Paul VI Catholic 38-03.00 38-06.00
38-06 38-05 37-01
13 Johnson, Amari 10 Bishop O'Connell 39-02.50 38-00.00
35-04 38-00 37-09
14 Hijazi, Noel 11 St. John's 36-00.00
FOUL 35-05 36-00
15 Farrell, Johnny 11 Good Counsel 32-06.00 32-04.00
31-11 30-01 32-04
16 Woods, James 11 Paul VI Catholic 29-10.00 31-08.00
31-04 30-08 31-08
17 Obiorah, Solu 9 Gonzaga 34-11.00 30-11.00
FOUL 30-11 FOUL
18 Adams, Connor 12 Paul VI Catholic 30-05.50 30-04.00
26-10 30-04 29-02
Event 4 Boys Discus Throw
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 148-01 2007 Charles Kelly, DeMatha
2014 Winner: 126-05.50 5/16/2014 Turner Echols, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Nelson, Julian 12 Archbishop C 132-00 8
124-05 129-03 FOUL 129-08 125-10 132-00
2 Royster, Micah 11 St. John's C 97-06
81-06 97-06 91-04
3 Wenger, Joseph 10 Bishop Ireton 67-10 91-03
91-03 66-05 79-04
4 Hutson, Caleb 12 Paul VI Catholic 91-04 88-11
FOUL 88-11 72-09
5 Adams, Connor 12 Paul VI Catholic 91-03 88-05
87-09 88-05 FOUL
6 Obiorah, Solu 9 Gonzaga Coll 85-06 83-03
74-04 83-03 73-09
7 Hijazi, Noel 11 St. John's C 83-02
FOUL 81-00 83-02
8 Woods, James 11 Paul VI Catholic 77-03 82-00
82-00 FOUL 79-08
9 Jean, Bradley 11 Bishop O'Connell 75-03 78-04
64-01 78-04 78-02
10 Beals, Owen 12 Bishop Ireton 78-02 77-00
FOUL FOUL 77-00
-- Dorsey, Torey 9 Bishop O'Connell 80-10 ND
PASS PASS PASS
Flight 2
1 Elder, Aaron 12 Gonzaga Coll 132-08 133-00 10
114-00 133-00 125-09 FOUL 127-10 129-04
2 Parran, Dallas 11 Bishop McNam 129-06 129-09 6
111-04 128-05 FOUL FOUL 129-09 111-00
3 Mack, Jordon 11 Bishop O'Connell 121-02 111-04 5
111-04 FOUL FOUL 91-04 FOUL FOUL
4 Haraway, Deon 12 DeMatha Cath 112-03 108-04 4
98-09 104-01 106-07 108-04 100-11 FOUL
5 Siedlarz, Joe 11 Bishop Ireton 101-10 104-09 3
FOUL 100-06 78-05 104-09 81-00 PASS
6 Jones, Terrill 10 DeMatha Cath 14-08.50 102-10 2
102-10 100-09 FOUL 93-07 FOUL FOUL
7 Manuel, Brian 11 St. John's C 102-04 102-02 1
102-02 90-02 93-03 68-04 89-09 83-02
8 Jones, Carrington 10 St. Mary's R 126-03 100-08
93-02 100-08 82-04 74-06 87-05 95-03
9 Farrell, Johnny 11 Our Lady of 98-10 98-10
FOUL FOUL 98-10
10 Fontaine, Austin 9 DeMatha Cath 24-08.50 95-03
FOUL FOUL 95-03
================================================================================
Top 9 advance to the Final
Meet Record: R 148-01 2007 Charles Kelly, DeMatha
2014 Winner: 126-05.50 5/16/2014 Turner Echols, Gonzaga
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Elder, Aaron 12 Gonzaga Coll 132-08 133-00 10
114-00 133-00 125-09 FOUL 127-10 129-04
2 Nelson, Julian 12 Archbishop C 132-00 8
124-05 129-03 FOUL 129-08 125-10 132-00
3 Parran, Dallas 11 Bishop McNam 129-06 129-09 6
111-04 128-05 FOUL FOUL 129-09 111-00
4 Mack, Jordon 11 Bishop O'Connell 121-02 111-04 5
111-04 FOUL FOUL 91-04 FOUL FOUL
5 Haraway, Deon 12 DeMatha Cath 112-03 108-04 4
98-09 104-01 106-07 108-04 100-11 FOUL
6 Siedlarz, Joe 11 Bishop Ireton 101-10 104-09 3
FOUL 100-06 78-05 104-09 81-00 PASS
7 Jones, Terrill 10 DeMatha Cath 14-08.50 102-10 2
102-10 100-09 FOUL 93-07 FOUL FOUL
8 Manuel, Brian 11 St. John's C 102-04 102-02 1
102-02 90-02 93-03 68-04 89-09 83-02
9 Jones, Carrington 10 St. Mary's R 126-03 100-08
93-02 100-08 82-04 74-06 87-05 95-03
10 Farrell, Johnny 11 Our Lady of 98-10 98-10
FOUL FOUL 98-10
11 Royster, Micah 11 St. John's C 97-06
81-06 97-06 91-04
12 Fontaine, Austin 9 DeMatha Cath 24-08.50 95-03
FOUL FOUL 95-03
13 Wenger, Joseph 10 Bishop Ireton 67-10 91-03
91-03 66-05 79-04
14 Hutson, Caleb 12 Paul VI Catholic 91-04 88-11
FOUL 88-11 72-09
15 Adams, Connor 12 Paul VI Catholic 91-03 88-05
87-09 88-05 FOUL
16 Obiorah, Solu 9 Gonzaga Coll 85-06 83-03
74-04 83-03 73-09
17 Hijazi, Noel 11 St. John's C 83-02
FOUL 81-00 83-02
18 Woods, James 11 Paul VI Catholic 77-03 82-00
82-00 FOUL 79-08
19 Jean, Bradley 11 Bishop O'Connell 75-03 78-04
64-01 78-04 78-02
20 Beals, Owen 12 Bishop Ireton 78-02 77-00
FOUL FOUL 77-00
-- Dorsey, Torey 9 Bishop O'Connell 80-10 ND
PASS PASS PASS
================================================================================
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Elizabeth Seton High Schoo 196.50 2) Bishop McNamara High Scho 121.50
3) Our Lady of Good Counsel 99 4) St. John's College High S 69
5) Academy of the Holy Cross 66 6) Paul VI Catholic 45
7) Bishop O'Connell 29 8) St. Mary's Ryken High Sch 15
9) Archbishop Carroll High Sc 10 9) Bishop Ireton 10
===================================================================================
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===================================================================================
1) DeMatha Catholic High Scho 145 2) St. John's College High S 130
3) Our Lady of Good Counsel 89 4) Gonzaga College High Scho 79
5) Bishop McNamara High Schoo 60 6) Bishop O'Connell 53
7) Archbishop Carroll High Sc 51 8) Paul VI Catholic 30
9) St. Mary's Ryken High Scho 12 10) Bishop Ireton 11
Return to Top
|
|
|