Interhigh Track



Brentsville Relays
Brentsville Relays History
Hosted By: Brentsville
Nokesville, Virginia
Saturday, September 15, 2007

From Milestat.com

  A B C D E F G    
1 MEN'S "B" RELAY RACE      
2 Place School Time New CR Old Course Record      
3 1st Place MOUNTAIN VIEW 41:50:00 N 41:40:00   5  
4 2nd Place WT WOODSON 42:21:00       4  
5 3rd Place BRENTSVILLE 42:55:00       3  
6 4th Place OCEAN LAKES 42:59:00       2  
7 5th Place COLONIAL FORGE 43:03:00       1  
8 WOMEN'S "B" RELAY RACE      
9 Place School Time New CR Old Course Record      
10 1st Place MIDLOTHIAN 48:22:00 N 48:13:00   5  
11 2nd Place LAKE BRADDOCK 48:34:00       4  
12 3rd Place BRENTSVILLE 49:49:00       3  
13 4th Place HERNDON 49:54:00       2  
14 5th Place COLONIAL FORGE 51:02:00       1  
15 MEN'S "C" RELAY RACE      
16 Place School Time New CR Old Course Record      
17 1st Place MOUNTAIN VIEW 42:35:00 Y 44:03:00   5  
18 2nd Place WT WOODSON 43:31:00       4  
19 3rd Place COLONIAL FORGE 43:42:00       3  
20 4th Place WEST POTOMAC 44:28:00       2  
21 5th Place BATTLEFIELD 44:58:00       1  
22 WOMEN'S "C" RELAY RACE      
23 Place School Time New CR Old Course Record      
24 1st Place LAKE BRADDOCK 52:44:00 N 51:24:00   5  
25 2nd Place COLONIAL FORGE 53:07:00       4  
26 3rd Place BRENTSVILLE 53:34:00       3  
27 4th Place LANGLEY 53:39:00       2  
28 5th Place ELEANOR ROOSEVELT 54:21:00       1  
29 MEN'S "A" CHAMPIONSHIP RELAY RACE      
30 Place School Time New CR Old Course Record      
31 1st Place MIDLOTHIAN 38:56:00 Y 39:03:00   5  
32 2nd Place MOUNTAIN VIEW 39:15:00       4  
33 3rd Place OCEAN LAKES 39:18:00       3  
34 4th Place BRENTSVILLE 39:35:00       2  
35 5th Place DOUGLAS FREEMAN 39:40:00       1  
36 WOMEN'S "A" CHAMPIONSHIP RELAY RACE      
37 Place School Time New CR Old Course Record      
38 1st Place ELEANOR ROOSEVELT 44:42:00 Y 46:13:00   5  
39 2nd Place MIDLOTHIAN 44:44:00       4  
40 3rd Place LAKE BRADDOCK 46:35:00       3  
41 4th Place BRENTSVILLE 46:51:00       2  
42 5th Place BISHOP O'CONNELL 47:02:00       1  
43 FASTEST SPLIT      
44 Men's TURNER ASHBY 7:25 N 7:24      
45 Alex Ott T      
46 Women's MIDLOTHIAN 8:43 Y 8:52      
47 K. Lautzenheiser T      
48 WOMEN'S BEST TEAM      
49 Lake Braddock       12      
50 MEN'S BEST TEAM      
51 Mountain View       14        
Men's B
  A B C D E
1 Place B Men's Race Time   SCORE
2 1 MOUNTAIN VIEW 41:50:00   5
3 2 WT WOODSON 42:21:00   4
4 3 BRENTSVILLE 42:55:00   3
5 4 OCEAN LAKES 42:59:00   2
6 5 COLONIAL FORGE 43:03:00   1
7 6 DEEP RUN 43.11    
8 7 WEST POTOMAC 43.12    
9 8 LAKE BRADDOCK 43.14    
10 9 LANGLEY 43.17    
11 10 ATLEE 43.23    
12 11 WALTER JOHNSON 43.25    
13 12 DOUGLAS FREEMAN 43.43    
14 13 BATTLEFIELD 43.51    
15 14 SOUTH CO. 43.51    
16 15 WEST SPRINGFIELD 43.55    
17 16 LOUDON VALLEY 44.07    
18 17 MIDDLETOWN 44.16    
19 18 EDISON 44.21    
20 19 RIVERBEND 44.44    
21 20 WOODBRIDGE 44.45    
22 21 CENTREVILLE 44.56    
23 22 JAMES MADISON 44.58    
24 23 FOREST PARK 45    
25 24 SPOTSWOOD 45.07    
26 25 JAMES RIVER 45.08    
27 26 LOUDON COUNTY 45.09    
28 27 WESTFIELD 45.19    
29 28 BROOKVILLE 45.34    
30 29 OSBOURN PARK 45.46    
31 30 HERNDON 46.15    
32 31 NORTH STAFFORD 46.29    
33 32 SETON 46.33    
34 33 HYLTON 46.35    
35 34 ANNANDALE 46.36    
36 35 CHARLOTTESVILLE 46.5    
37 36 SOUTH LAKES 46.58    
38 37 FAIRFAX 47.06    
39 38 HAYFIELD 47.27    
40 39 MIDLOTHIAN 47.43    
41 40 YORKTOWN 48.1    
42 41 FAUQUIER 48.11    
43 42 BISHOP O'CONNELL 48.3    
44 43 STAFFORD 48.34    
45 44 GC MARSHALL 48.44    
46 45 TC WILLIAMS 49.16    
47 46 ELEANOR ROOSEVELT 50.04    
48 47 ST JOHN'S COLLEGE HS 50.36    
49 48 POTOMAC (VA) 52.05    
Men's C
  A B C D E
1 Place C Men's Race Time   SCORE
2 1 MOUNTAIN VIEW 42:35:00   5
3 2 WT WOODSON 43:31:00   4
4 3 COLONIAL FORGE 43:42:00   3
5 4 WEST POTOMAC 44:28:00   2
6 5 BATTLEFIELD 44:58:00   1
7 6 LAKE BRADDOCK 45:08:00    
8 7 WEST SPRINGFIELD 45:27:00    
9 8 SOUTH CO. 45:39:00    
10 9 WALTER JOHNSON 46:05:00    
11 10 JAMES RIVER 46:07:00    
12 11 MIDLOTHIAN 46:08:00    
13 12 LANGLEY 46:15:00    
14 13 MIDDLETOWN 46:16:00    
15 14 BRENTSVILLE 46:21:00    
16 15 OCEAN LAKES 46:25:00    
17 16 LOUDON VALLEY 46:28:00    
18 17 LOUDON COUNTY 46:41:00    
19 18 DOUGLAS FREEMAN 46:47:00    
20 19 CENTREVILLE 46:49:00    
21 20 WESTFIELD 46:53:00    
22 21 HERNDON 46:57:00    
23 22 FOREST PARK 47:05:00    
24 23 ATLEE 47:31:00    
25 24 NORTH STAFFORD 47:43:00    
26 25 JAMES MADISON 47:47:00    
27 26 DEEP RUN 48:30:00    
28 27 OSBOURN PARK 48:52:00    
29 28 BROOKVILLE 49:06:00    
30 29 CHARLOTTESVILLE 49:20:00    
31 30 HYLTON 49:33:00    
32 31 EDISON 49:34:00    
33 32 HAYFIELD 50:31:00    
34 33 SOUTH LAKES 51:03:00    
35 34 YORKTOWN 51:08:00    
36 35 GC MARSHALL 51:15:00    
37 36 ST JOHN'S COLLEGE HS 51:22:00    
38 37 FAUQUIER 52:31:00    
Women's B
  A B C D E
1 Place B Women's Race Time   SCORE
2 1 MIDLOTHIAN 48:22:00   5
3 2 LAKE BRADDOCK 48:34:00   4
4 3 BRENTSVILLE 49:49:00   3
5 4 HERNDON 49:54:00   2
6 5 COLONIAL FORGE 51:02:00   1
7 6 ELEANOR ROOSEVELT 51:38:00    
8 7 WESTFIELD 51:38:00    
9 8 BISHOP O'CONNELL 51:51:00    
10 9 WEST POTOMAC 51:57:00    
11 10 LANGLEY 52:01:00    
12 11 DEEP RUN 52:03:00    
13 12 DOUGLAS FREEMAN 52:11:00    
14 13 BATTLEFIELD 52:21:00    
15 14 WEST SPRINGFIELD 53:01:00    
16 15 WT WOODSON 53:01:00    
17 16 OSBOURN PARK 53:10:00    
18 17 FOREST PARK 53:18:00    
19 18 SOUTH CO. 53:19:00    
20 19 MOUNTAIN VIEW 53:25:00    
21 20 NORTH STAFFORD 54:09:00    
22 21 WALTER JOHNSON 54:21:00    
23 22 JAMES RIVER 54:58:00    
24 23 CENTREVILLE 55:13:00    
25 24 ANNANDALE 55:15:00    
26 25 MILLS GODWIN 55:16:00    
27 26 YORKTOWN 55:29:00    
28 27 TC WILLIAMS 55:34:00    
29 28 FAUQUIER 55:41:00    
30 29 LOUDON COUNTY 55:46:00    
31 30 RIVERBEND 55:52:00    
32 31 JAMES MADISON 56:08:00    
33 32 LOUDON VALLEY 56:13:00    
34 33 CHARLOTTESVILLE 56:31:00    
35 34 GC MARSHALL 56:52:00    
36 35 OCEAN LAKES 57:43:00    
37 36 SPOTSWOOD 58:00:00    
38 37 SOUTH LAKES 58:18:00    
39 38 SETON 58:24:00    
40 39 HAYFIELD 58:47:00    
41 40 EDISON 59:34:00    
42 41 FAIRFAX 1:01:23    
43 42 BROOKVILLE 1:01:42    
44 43 WOODBRIDGE 1:06:43    
Women's C
  A B C D E
1 Place C Women's Race Time   SCORE
2 1 LAKE BRADDOCK 52:44:00   5
3 2 COLONIAL FORGE 53:07:00   4
4 3 BRENTSVILLE 53:34:00   3
5 4 LANGLEY 53:39:00   2
6 5 ELEANOR ROOSEVELT 54:21:00   1
7 6 BISHOP O'CONNELL 54:49:00    
8 7 MOUNTAIN VIEW 55:12:00    
9 8 HERNDON 55:14:00    
10 9 WESTFIELD 55:16:00    
11 10 DOUGLAS FREEMAN 55:18:00    
12 11 DEEP RUN 55:56:00    
13 12 WEST POTOMAC 56:02:00    
14 13 JAMES MADISON 56:17:00    
15 14 WT WOODSON 56:25:00    
16 15 SOUTH CO. 56:59:00    
17 16 FOREST PARK 57:16:00    
18 17 CENTREVILLE 57:21:00    
19 18 LOUDON VALLEY 57:22:00    
20 19 OSBOURN PARK 57:23:00    
21 20 TC WILLIAMS 57:35:00    
22 21 LOUDON COUNTY 57:38:00    
23 22 MILLS GODWIN 58:15:00    
24 23 WALTER JOHNSON 1:00:22    
25 24 RIVERBEND 1:00:40    
26 25 YORKTOWN 1:00:48    
27 26 CHARLOTTESVILLE 1:01:31    
28 27 FAUQUIER 1:02:57    
29 28 SOUTH LAKES 1:04:31    
30 29 HAYFIELD 1:05:08    
Men's A
  A B C D E F G H I
1 Place A Men's Race Time   SCORE   Fastest Split Time School
2 1 MIDLOTHIAN 38:56:00   5   Alex Ott 7:25 TURNER ASHBY
3 2 MOUNTAIN VIEW 39:15:00   4        
4 3 OCEAN LAKES 39:18:00   3        
5 4 BRENTSVILLE 39:35:00   2        
6 5 DOUGLAS FREEMAN 39:40:00   1        
7 6 WT WOODSON 39:46:00            
8 7 WALTER JOHNSON 39:50:00            
9 8 EDISON 39:59:00            
10 9 LAKE BRADDOCK 40:08:00            
11 10 OSBOURN PARK 40:21:00            
12 11 DEMATHA 40:24:00            
13 12 ATLEE 40:31:00            
14 13 COLONIAL FORGE 40:46:00            
15 14 DEEP RUN 40:47:00            
16 15 TURNER ASHBY 40:48:00            
17 16 SPOTSWOOD 40:49:00            
18 17 BATTLEFIELD 40:59:00            
19 18 FOREST PARK 41:00:00            
20 19 LANGLEY 41:01:00            
21 20 BROOKVILLE 41:14:00            
22 21 LEE DAVIS 41:20:00            
23 22 WEST POTOMAC 41:24:00            
24 23 ANNANDALE 41:26:00            
25 24 JAMES RIVER 41:29:00            
26 25 MIDDLETOWN 41:31:00            
27 26 SOUTH CO. 41:31:00            
28 27 WESTFIELD 41:32:00            
29 28 WOODBRIDGE 41:33:00            
30 29 WEST SPRINGFIELD 41:42:00            
31 30 TC WILLIAMS 41:46:00            
32 31 CENTREVILLE 42:04:00            
33 32 HERNDON 42:04:00            
34 33 FAIRFAX 42:06:00            
35 34 JAMES MADISON 42:07:00            
36 35 STAFFORD 42:07:00            
37 36 GC MARSHALL 42:31:00            
38 37 HYLTON 42:38:00            
39 38 ELEANOR ROOSEVELT 42:43:00            
40 39 LOUDON VALLEY 42:43:00            
41 40 FAUQUIER 42:45:00            
42 41 NORTH STAFFORD 43:19:00            
43 42 SOUTH LAKES 43:26:00            
44 43 RIVERBEND 44:20:00            
45 44 GAR-FIELD 44:23:00            
46 45 ROBERT E. LEE 44:43:00            
47 46 BISHOP O'CONNELL 44:45:00            
48 47 HAYFIELD 45:05:00            
49 48 KING GEORGE 45:08:00            
50 49 POTOMAC (VA) 45:47:00            
51 50 TALLWOOD 45:47:00            
52 51 ST JOHN'S COLLEGE HS 46:08:00            
53 52 YORKTOWN 46:27:00            
54 53 NORTHUMBERLAND 46:46:00            
55 54 CHARLOTTESVILLE 47:05:00            
56 55 WAKEFIELD 47:39:00            
57 56 HOLY FAMILY ACADEMY 48:16:00            
Women's A
  A B C D E F G H I
1 Place A Women's Race Time   SCORE   Fastest Split Time School
2 1 ELEANOR ROOSEVELT 44:42:00   5   K.Lautzenheiser 8:43 Midlothian
3 2 MIDLOTHIAN 44:44:00   4        
4 3 LAKE BRADDOCK 46:35:00   3        
5 4 BRENTSVILLE 46:51:00   2        
6 5 BISHOP O'CONNELL 47:02:00   1        
7 6 OCEAN LAKES 47:07:00            
8 7 HERNDON 47:19:00            
9 8 WEST POTOMAC 47:26:00            
10 9 WEST SPRINGFIELD 47:33:00            
11 10 WESTFIELD 47:37:00            
12 11 DOUGLAS FREEMAN 47:38:00            
13 12 COLONIAL FORGE 47:42:00            
14 13 OSBOURN PARK 47:57:00            
15 14 LANGLEY 48:21:00            
16 15 CENTREVILLE 48:32:00            
17 16 LOUDON VALLEY 48:46:00            
18 17 DEEP RUN 48:54:00            
19 18 WT WOODSON 49:06:00            
20 19 JAMES RIVER 49:14:00            
21 20 JAMES MADISON 49:19:00            
22 21 TC WILLIAMS 49:20:00            
23 22 BATTLEFIELD 49:21:00            
24 23 LEE DAVIS 49:23:00            
25 24 RIVERBEND 49:41:00            
26 25 SOUTH CO. 49:49:00            
27 26 MOUNTAIN VIEW 50:20:00            
28 27 TALLWOOD 50:27:00            
29 28 FAUQUIER 50:29:00            
30 29 FOREST PARK 50:31:00            
31 30 NORTH STAFFORD 50:48:00            
32 31 TURNER ASHBY 50:52:00            
33 32 MILLS GODWIN 51:34:00            
34 33 ROBERT E. LEE 51:43:00            
35 34 SOUTH LAKES 51:50:00            
36 35 EDISON 51:51:00            
37 36 WALTER JOHNSON 51:53:00            
38 37 BROOKVILLE 52:08:00            
39 38 FAIRFAX 52:21:00            
40 39 WOODBRIDGE 52:27:00            
41 40 CHARLOTTESVILLE 52:34:00            
42 41 GAR-FIELD 52:41:00            
43 42 HYLTON 53:18:00            
44 43 POTOMAC (VA) 54:04:00            
45 44 HAYFIELD 54:05:00            
46 45 KING GEORGE 54:07:00            
47 46 YORKTOWN 54:09:00            
48 47 STAFFORD 54:17:00            
49 48 ATLEE 55:40:00            
50 49 ANNANDALE 56:21:00            
51 50 STONEWALL 57:56:00            
52 51 ST JOHN'S COLLEGE HS 59:17:00            
Team Men
  A B C D E F G H
1 5th Place BATTLEFIELD 44:58:00       1 1
2 3rd Place BRENTSVILLE 42:55:00       3  
3 4th Place BRENTSVILLE 39:35:00       2 5
4 5th Place COLONIAL FORGE 43:03:00       1  
5 3rd Place COLONIAL FORGE 43:42:00       3 4
6 5th Place DOUGLAS FREEMAN 39:40:00       1 1
7 1st Place MIDLOTHIAN 38:56:00 Y 39:03:00   5 5
8 1st Place MOUNTAIN VIEW 41:50:00 N 41:40:00   5  
9 1st Place MOUNTAIN VIEW 42:35:00 Y 44:03:00   5  
10 2nd Place MOUNTAIN VIEW 39:15:00       4 14
11 4th Place OCEAN LAKES 42:59:00       2  
12 3rd Place OCEAN LAKES 39:18:00       3 5
13 4th Place WEST POTOMAC 44:28:00       2 2
14 2nd Place WT WOODSON 42:21:00       4  
15 2nd Place WT WOODSON 43:31:00       4 8
Team Women
  A B C D E F G H
1 5th Place BISHOP O'CONNELL 47:02:00       1 1
2 3rd Place BRENTSVILLE 49:49:00       3  
3 3rd Place BRENTSVILLE 53:34:00       3  
4 4th Place BRENTSVILLE 46:51:00       2 8
5 5th Place COLONIAL FORGE 51:02:00       1  
6 2nd Place COLONIAL FORGE 53:07:00       4 5
7 5th Place ELEANOR ROOSEVELT 54:21:00       1  
8 1st Place ELEANOR ROOSEVELT 44:42:00 Y 46:13:00   5 6
9 4th Place HERNDON 49:54:00       2 2
10 2nd Place LAKE BRADDOCK 48:34:00       4  
11 1st Place LAKE BRADDOCK 52:44:00 N 51:24:00   5  
12 3rd Place LAKE BRADDOCK 46:35:00       3 12
13 4th Place LANGLEY 53:39:00       2 2
14 1st Place MIDLOTHIAN 48:22:00 N 48:13:00   5  
15 2nd Place MIDLOTHIAN 44:44:00       4  


Return to Top

Email | About InterhighTrack.com | Mocorunning.com