|
Maryland State Champions
Courtesy of MPSSAA Spring Record Book
Boys 100y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bill Mason ANN 10.0
A Glenn Devane ATH 9.9
B Glenwood Daye SHE 10.4
C Proctor Cooper MAR 10.5
Boys 220y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bill Mason ANN 22.1
A Glenn Devane ATH 21.3
B Ed Smith GLG 23.0
C Larry Johnson MSD 22.9
Boys 440y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bob Parry SPB 49.1
A Earl Prince CEN 49.2
B Richard Thomas GLG 50.8
C Mike Cline WIL 51.9
Boys 880y
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bob Wheeler DUL 1:55.3
A Dale Bateman LAU 1:47.7
B Nelson Snyder HER 2:00.6
C Allnutt POO 2:02.7
Boys 1 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bob Wheeler DUL 4:14.4
A Dale Bateman LAU 4:28.5
B Ed Snodgrass NHF 4:32.0
C George Brooks GWP 4:34.6
Boys 2 Mile
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Mike Fertig WWH 9:24.6
A Steve Kirk ALL 9:58.5
B Scott Cornwell HER 9:57.8
C Clair Lee Leatherman MID 10:35.2
Boys 120y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Steve DeMedicis CRO 14.0
A Charles Johnson FAH 14.8
B Tom Riley NHF 15.0
C Paul Kinna MID 16.0
Boys 180y Hurdles
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Steve DeMedicis CRO 19.2
A Charles Johnson FAH 19.7
B Tom Riley NHF 19.9
C John Erickson FRD 21.25
Boys 440y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Arundel 42.7
A Fairmont Heights 44.0
B Sherwood 44.3
C Gwynn Park 45.3
Boys 880y Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Arundel 1:28.7
A Fairmont Heights 1:31.0
B Sherwood 1:32.8
C Gwynn Park 1:33.0
Boys 1 Mile Relay
===========================================================
Class School Result
===========================================================
AA Walter Johnson 3:18.5
A Fairmont Heights 3:25.6
B Glenelg 3:29.5
C Douglass-PG 3:36.1
Boys Long Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA George Randall PKD 23-05 1/4
A Robert Neal POT 22-061/4
B Black CHT 20-09 1/4
C Saunders GWP 21-00 3/4
Boys Triple jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Andy Bilmanis HPT 46-07 3/4
A Rick Stevenson GAI 44-01 1/2
B Gary Foreman FRE 44-08
C Neil Ransom GWP 43-06
Boys High Jump
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Bob Nalley BLA 6-04 1/4
A Ron Owens SPP 6-02
B Steve Rasin EAS 6-02
C Rocky Gray PBR 6-01
Boys Pole Vault
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Ross Hopeman MTB 12-06
A Tony Gunther WIC 13-03
B Stubbs CAM 11-06
C Dennis Stottlemyer MID 12-00
Boys Shot Put
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Roger DeGeorges WWH 52-05 1/4
A Fred Tabron FAH 55-02
B George Neal CHO 49-10
C Doug Pearl BRN 46-06 1/2
Boys Discus
===========================================================
Class Name School Result
===========================================================
AA Roger DeGeorges WWH 145-07
A Fred Tabron FAH 150-10
B George Neal CHO 156-11
C Jones SDC 130-07 1/2
Return to Top
|