2019 Girls National Finals
5.00 Kilometers - December 14, 2019 - Morley Field - Balboa Park - San Diego, CA
=================================================================================================
Place Time Bib Name Grade Region School City State
=================================================================================================
1 16:45.0 32 Zofia Dudek 12 Midwest Ann Arbor Pioneer HS Ann Arbor MI
2 16:46.8 11 Marlee Starliper 12 Northeast Northern York HS Wellsville PA
3 16:55.2 31 Abby VanderKooi 10 Midwest Muskegon W. Michigan Ch Fremont MI
4 17:14.4 34 Katelynne Hart 12 Midwest Glenbard West HS Glen Ellyn IL
5 17:16.1 21 Jenna Hutchins 10 South Science Hill HS Johnson City TN
6 17:16.4 33 Taylor Ewert 12 Midwest Beavercreek HS Beavercreek OH
7 17:19.4 12 Sydney Masciarelli 11 Northeast Marianapolis Preparator Northbridge MA
8 17:32.6 25 Carly McNatt 9 South IMG Academy Bradenton FL
9 17:35.9 14 Kate Wiser 11 Northeast Pomperaug HS Southbury CT
10 17:37.8 37 Tatum David 9 Midwest Richland County HS Olney IL
11 17:40.3 13 Karrie Baloga 9 Northeast Cornwall Central HS New Windsor NY
12 17:43.8 35 Annalyssa Crain 11 Midwest Edgewood HS Bloomington IN
13 17:48.8 17 Juliette Whittaker 10 Northeast Mount de Sales Academy Laurel MD
14 17:49.9 38 Analee Weaver 11 Midwest Stillwater HS Stillwater MN
15 17:57.4 29 Alyssa Hendrix 12 South Riverview HS Riverview FL
16 17:57.8 15 Jenna Goldberg 12 Northeast Walter Johnson HS Bethesda MD
17 17:58.4 36 Riley Stewart 10 Midwest Cherry Creek HS Englewood CO
18 17:59.0 40 Audrey DaDamio 11 Midwest Ernest W. Seaholm HS Bloomfield Hills MI
19 18:01.2 30 Avery Clover 11 South Atascocita HS Humble TX
20 18:03.0 23 Bethany Graham 12 South John Champe HS Aldie VA
21 18:04.0 24 Kelsey Harrington 12 South Virginia HS Bristol VA
22 18:07.3 16 Margot Appleton 11 Northeast Portsmouth Abbey School Mattapoisett MA
23 18:08.2 22 Ava Dobson 12 South St. Joseph's Catholic Greenville SC
24 18:12.1 18 Sofie Matson 11 Northeast Falmouth HS Falmouth ME
25 18:12.6 43 Anna Martin 12 West Lehi HS Lehi UT
26 18:15.2 42 Skyler Wallace 12 West Sage Creek HS Carlsbad CA
27 18:20.5 19 Nicole Vanasse 12 Northeast The Pingry School Martinsville NJ
28 18:23.7 39 Daniella Santos 12 Midwest Hilliard Darby HS Hilliard OH
29 18:30.3 26 Valerie Lastra 12 South Mater Academy Charter Miami FL
30 18:30.3 44 Grace Ping 11 West Desert Vista HS Phoenix AZ
31 18:34.5 27 Landri Wilcox 11 South Cookeville HS Cookeville TN
32 18:45.0 48 Dalia Frias 10 West Mira Costa HS Hermosa Beach CA
33 18:45.7 45 Sofia Abrego 10 West Granada Hills Charter Porter Ranch CA
34 18:48.6 47 Carly Corsinita 12 West Capistrano Valley HS Mission Viejo CA
35 18:49.3 28 Camille Napier 10 South St. Agnes Academy Fulshear TX
36 18:53.7 46 Ella Borsheim 10 West Bellarmine Preparatory Tacoma WA
37 18:53.7 49 Abby Kendrick 11 West Hellgate HS Missoula MT
38 19:13.8 50 Cate Joaquin 10 West St. Francis HS Carmichael CA
39 19:32.4 41 Mia Barnett 11 West Village Christian Sch Crescenta CA
40 20:00.5 20 Taryn Parks 12 Northeast Greencastle-Antrim HS Greencastle PA
Team Results
1 Midwest 24 1 3 4 6 10 12 14
2 Northeast 42 2 7 9 11 13 16 20
3 South 63 5 8 15 17 18 19 21
4 West 120 22 23 24 25 26 27 28
2019 Boys National Finals
5.00 Kilometers - December 14, 2019 - Morley Field - Balboa Park - San Diego, CA
=================================================================================================
Place Time Bib Name Grade Region School City State
=================================================================================================
1 15:08.8 71 Josh Methner 12 Midwest John Hersey HS Mount Prospect IL
2 15:16.9 79 Carter Solomon 12 Midwest Plymouth HS Canton MI
3 15:18.0 51 Patrick Anderson 12 Northeast Mt. Lebanon HS Pittsburgh PA
4 15:18.1 63 Graydon Morris 12 South Aledo HS Aledo TX
5 15:22.2 61 Judson Greer 11 South Melissa HS Melissa TX
6 15:23.7 76 Evan Bishop 12 Midwest East Grand Rapids HS East Grand Rapids MI
7 15:24.1 65 Daniel O'Brien 12 South Virginia Episcopal HS Lynchburg VA
8 15:25.0 54 Kevin Antczak 12 Northeast Mainland Regional HS Northfield NJ
9 15:29.4 55 Jack Jennings 12 Northeast West Morris Mendham HS Mendham NJ
10 15:30.0 59 Colton Sands 11 Northeast Penns Valley Area HS Centre Hall PA
11 15:33.0 88 Ahmed Ibrahim 12 West Parkrose HS Portland OR
12 15:34.9 83 Thomas Boyden 12 West Skyline HS Salt Lake City UT
13 15:36.1 56 Matthew Farrell 12 Northeast The Loomis Chaffee Sch Glastonbury CT
14 15:36.8 52 Gavin Sherry 10 Northeast Conard HS West Hartford CT
15 15:37.3 80 Parker Wolfe 11 Midwest Cherry Creek HS Denver CO
16 15:40.8 85 Dalton Mortensen 11 West Bountiful HS Bountiful UT
17 15:41.9 68 John Higinbotham 12 South Home Schooled Covington GA
18 15:42.1 89 Creed Thompson 11 West Skyridge HS Lehi UT
19 15:42.6 78 Jack Spamer 12 Midwest Brighton HS Brighton MI
20 15:44.7 77 Brendan Favazza 12 Midwest Clarkston HS Clarkston MI
21 15:45.4 57 Aidan Puffer 10 Northeast Manchester HS Manchester CT
22 15:49.1 84 Colin Peattie 11 West Bellarmine College Prep Los Gatos CA
23 15:49.8 90 Davin Thompson 11 West Skyridge HS Lehi UT
24 15:52.6 74 Bob Liking 12 Midwest St. Charles East HS St. Charles IL
25 15:53.6 53 Liam Murphy 12 Northeast Allentown HS Millstone NJ
26 15:55.2 75 Zachary Stewart 12 Midwest Brighton HS Brighton MI
27 15:58.6 81 Mateo Althouse 11 West Lincoln HS Portland OR
28 15:59.6 73 Nathan Walker 11 Midwest Fremont HS Fremont MI
29 16:07.9 66 Ethan Strand 11 South Vestavia Hills HS Birmingham AL
30 16:09.5 87 Nolan Topper 11 West Bellarmine College Prep Redwood City CA
31 16:12.1 60 Robert DiDonato 11 Northeast Germantown Academy Glenside PA
32 16:13.0 72 Michael Hancock 12 Midwest Divine Child HS Dearborn MI
33 16:13.2 67 Canaan Anderson 12 South Siegel HS Murfreesboro TN
34 16:13.4 86 Ignatius Fitzgerald 11 West Hellgate HS Missoula MT
35 16:15.9 82 Charlie Robertson 11 West Franklin HS Portland OR
36 16:19.9 58 Mike Griffin 12 Northeast King Philip Regional HS Wrentham MA
37 16:25.9 64 Justin Wachtel 11 South Mary Persons HS Forsyth GA
38 16:30.3 69 Avery Cannon 12 South Watauga HS Boone NC
39 16:36.0 70 Silas Winders 12 South Henry County HS Mansfield TN
40 16:47.7 62 Coen Roberts 12 South Greer HS Greer SC
Team Results
1 Northeast 43 3 8 9 10 13 14 21
2 Midwest 43 1 2 6 15 19 20 24
3 South 59 4 5 7 17 26 27 28
4 West 79 11 12 16 18 22 23 25